VALİ BABADAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

7 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
281 defa okundu.
VALİ BABADAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI

kirsehir_valisi_senturk_kadin_bas_taci_edilecek_varliktir_h5574

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” tüm Dünya Kadınlarının daha iyi şartlarda yaşamak için verdikleri mücadelenin bir simgesidir.”

Kırşehir Valisi Necati Şentürk Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Vali Şentürk mesajında: “Milli ve manevi değerlerimizin, kültür ve geleneklerimizin en kıymetli taşıyıcıları hiç şüphe yok ki kadınlarımızdır. Kadınlarımıza, hayatın tüm alanlarında hak ettiği değeri vermek ve içinde bulundukları konumun daha da ileriye götürülmesine, onların yüceltilip saygınlıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak hepimize düşen önemli bir görevdir.

Yüce dinimiz daima kadınlara gerçek değerini vermiş, onların haklarını ve onurunu koruyan bir din olmuştur. Sevgili Peygamberimizin rahmet mesajlarını dünyaya yaymaya başladığı günden itibaren, en büyük mücadelelerinden biri de kadın hakları mücadelesi olmuştur. Bu konuda Peygamberimiz; “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgiyle muamele ediniz. Onlar hakkında Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız, onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onlarında sizin üzerinizde hakları vardır.” buyurmuşlardır.

Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda; Ulusal Kurtuluş mücadelemizde eşsiz fedakârlık ve cefakârlık göstermiş, cephelerde kahramanlıklarla destanlaşmış Türk kadını, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda erkeklerle eşit haklara sahip olmuştur.

Günümüzde ise yapılan yeni düzenlemelerle kadınlarımızın haklarının korunması yönünde önemli mesafeler alınmıştır. Ancak, alınan tüm bu tedbirlere rağmen kadınlarımızın şiddete maruz kaldığını görmek toplum olarak hepimizi derinden etkilemektedir. İnsanlık onuru ile uyuşmayan bu anlayışı ortadan kaldırmak amacıyla, Valiliğimizce “Kadına Hürmet, Çocuğa Şefkat Projesi” başlatılmıştır. Proje kapsamında verilen eğitimlerle, toplumun bilinçlendirilmesi, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Bu duygularla, emeği ve fedakârlığı ile toplumumuzun temelini oluşturan bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN