Uzun Çarşı En Sakin Günlerini Yaşıyor

14 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7368 defa okundu.
Uzun Çarşı En Sakin Günlerini Yaşıyor

Pandemi süreciyle işlerin eskiye nazaran yarı yarıya düştüğünü belirten esnaf, işlerde hareketliliğin yaşanmadığını ifade etti.

Haftanın ilk günü çok yoğun olan çarşı pazar eski günleri arar oldu. Önceki yıllara göre en durgun günlerini yaşayan tarihi uzun çarşı da işler yolunda gitmiyor.

Koronavirüsün işleri olumsuz etkilediğini belirten tarihi uzun çarşısı esnafı, “Çarşımız son yılların en durgun günlerini yaşıyor. İnsanlar kokuyor çarşı pazara çıkamıyorlar. Korona virüs denen hastalık ülkemize girdiği günden beri zor günler geçiriyoruz. Önceki yıllarda gurbetçilerimiz sayesinden işlerimiz oluyordu ama bu sene gurbetçilerde fazla gelmedi o yüzden fazla satış yapamadık. Düğünler de artık eskisi gibi değil yemek çay yasaklandı. Düğün yapacak çiftlerin düğün yapası bile gelmiyor. Durum çok kötü inşallah en kısa zamanda şu salgın hastalıktan kurtuluruz. Devletimizden Allah razı olsun bu konuda gereken her şeyi fazlası ile yapıyor. Bizlerde halk olarak tedbirlere harfiyen uysak bir an önce kurtuluruz ama halkımızın çoğunda vurdumduymazlık var. Kimse umursamıyor. Çoğu insan maskesiz geziyor. Polisi gördüğü zaman maske takıyorlar. Bu böyle devam ettiği süreçte hastalığı ülkemizden atmamız zaman alacak.  Yaz aylarından artan sıcaklıklardan dolayı turistler daha çok denize gitmeyi tercih ettiği için bakırcılar çarşısı, bahar aylarına göre daha durgun günler geçiriyor” dedi.

Zücaciye Esnafı “İnsanlar sokağa çıkmıyor doğal olarak işlerimiz durdu. Zaten esnaf kötü durumdaydı iyice kötü duruma geldik. Tedbir hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan henüz bir şey yapmadım. Anlamaya çalışıyorum. Umarım bir an önce ülke olarak normale döneriz” dedi.
Plaka sahipleri hâlâ 250 TL yevmiye bekliyor

Taksi şoförü ise, “Şuan işler çok sıkıntılı. İnsanlar haklı olarak dışarı çıkmıyor ama bizler evimize ekmek götürmek zorundayız. Aracımı kendim elimden geldiğince dezenfekte etmeye çalışıyorum. Ama İnsanlar yineden taksi kullanmayı tercih etmiyor”

Konfeksiyoncu Esnafı ise: “Koronavirüs görüldüğünden beri insanlar ne bayram, ne düğün, ne de özel günlerini kutluyor. Zaten kimse evden çıkmıyor. Kıyafet almaya da gelen yok. Dükkânı öğlene kadar bazen açıyorum bazen de hiç açmıyorum. Uzun zamandır eski işlerimiz gibi iş yapamıyoruz.”

40 Arena Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN