UYKU LABORATUVARI HİZMET VERMEYE BAŞLADI

7 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
646 defa okundu.
UYKU LABORATUVARI HİZMET VERMEYE BAŞLADI

uyku_lab22Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Hizmet Vermeye Başladı

Kamu Hastaneleri  Birliğine bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde uyku esnasındaki solunum bozuklukları ile ilgili birçok hastalığın teşhis ve tedavisi amacıyla “Uyku Bozuklukları Laboratuarı” kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. Genel Sekreteri Op. Dr. Alpaslan Kuş, Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Halim Koçpınar, Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Mehmet Yetiş, Başhekim Yardımcıları Dr. Sadettin Doğangün, Uzm. Dr. Bilal İlanbey, Uzm. Dr. Süleyman Ersoy, Dr. Mehmet Saylam ve laboratuvar sorumlu doktoru Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin’in katılımıyla uyku laboratuarı yerinde incelendi.

Uyku Laboratuarı ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Genel Sekreteri Op. Dr. Alpaslan Kuş, yapmış olduğu açıklamada;

“Uyku bozukluklarının tanı ve tedavisinin yapılacağı uyku laboratuarımız Kırşehirimize hayırlı olsun. Bu sayede il dışı sevk nedenlerimizden birini daha azaltmış oluyoruz. Uyku bozuklukları toplumumuzda sık görülmesine rağmen hastalar tarafından önemsenmeyen ama mutlaka önemsenip tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Aşırı uyku hali, narkolepsi, uyku apne sendromu gibi rahatsızlıkların teşhis ve tedavisini artık hastanemizde vermek, bu cihaz için il dışına gitmeyecek olmak Sağlık hizmetlerimiz ve halkımız için önemli bir kazanım olacaktır.

Ben bu hizmetin açılmasına vesile olan Hastane Yöneticimiz Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yetiş ve ekibine ayrıca Uyku Laboratuarı sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin’e gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. katında  hizmet verecek olan Uyku Laboratuarında hastanın vücudunun çeşitli yerlerine elektrotlar yerleştirilerek uyku esnasında beyin elektrik aktivitesi (EEG), Göz Hareketleri (EOG), Kas Hareketleri (EMG), Vücudun Oksijen Miktarı, Karın ve Solunum Kaslarının hareketleri, Kalp Atım Hızı (EKG) değerleri kayıt altına alınacaktır. Bu alınan veriler daha sonra konunun Uzmanı Hekimlerce değerlendirilmesinin ardından gerekli görülürse daha ileri tetkikler istenilecek yada Medikal, Cerrahi, Radyofrekans yöntemi gibi yöntemlerle tedavi edilmeye başlanılacaktır.

Vatandaşlarımız kendilerinde uyku esnasındaki solunum bozuklukları ile ilgili belirtileri gözlemlediklerinde, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin KBB, Nöroloji ve Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine başvurarak bu hizmetten faydalanabilir ve tedavi görebilirler.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN