UYARILAR DİKKATE ALINMIYOR

25 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
424 defa okundu.
UYARILAR DİKKATE ALINMIYOR

11866447_885800884818963_6931102438895241141_n

Kırşehir’de yapılan onca uyarılara rağmen geçtiğimiz günlerde Boztepe ilçesinde anız yakıldı. Yangında 2000 dekarın üstünde alan yandı, doğanın dengesi bozuldu.

 

Yapılan bütün uyarılar bir kulaktan girip diğer kulaktan çıkıyor. Kırşehir’in Boztepe İlçesinde geçtiğimiz hafta yaklaşık 2000 dekarın üstünde tarlada anız yakıldı. Boztepe ilçesi tarlasından çıkan ve Karacaören Kasabasının tarla sınırına kadar ilerleyen anız yangınında Karacaören Çiftçi Koruma Bekçileri İsmet Baldede ile Osman Koçak traktör aracılığı ile bıçak atarak diğer tarlalara sıçramasını önlemeye çalıştı. Köylülerin Yörüiçi mevkii diye adlandırdıkları tarladaki yangın Boztepe itfaiye ekipleri ile Karacaören Çiftçi Koruma Bekçileri İsmet Baldede ile Osman Koçak’ın ortaklaşa hareket etmeleriyle söndürüldü.

Karacaören Çiftçi Koruma Bekçileri İsmet Baldede ile Osman Koçak yangının Boztepe tarlalarından başlayarak kasaba tarlaları sınırına kadar geldiğini, traktör aracılığı ile yangının diğer tarlalara sıçramaması için bıçak attıklarını söyledi. İtfaiye ekiplerine de hemen haber veren koruma bekçileri itfaiyenin yangını söndürdüğünü, ancak kendilerinin sap arasında kıvılcım kalması düşüncesiyle tedbiri uzun süre bırakmadıklarını dile getirdi. Çiftçi Koruma Bekçileri İsmet Baldede ile Osman Koçak vatandaşların anız yangınları konusunda duyarlı olmalarını isteyerek; “Anız yakanlar hem doğaya hem de kendilerine zarar veriyorlar. Ateş ortasında pek çok kuş türü telef oldu. Tarlaları bir şekilde kurtardık, ancak alabildiğimiz kuşları aldık alamadıklarımız yanarak can verdi. Pek çoğu da yavru kuştu. Ve içerisinde pek çok kaplumbağa, yılan yanarak can verdi. Bütün bu hayvanların aslında tarlaya zarardan çok faydası var. Bir kıvılcımla hem toprağı öldürüyorlar hem de doğaya geri dönüşümsüz hasar açıyorlar.” özdeyişinde bulundu.

Anız Yakmanın Zararları Neler?

–       Toprak verimliliği azalır

–       Toprak canlılarının beslenme ortamı yok edilir

–       Toprak canlılarının bıraktığı birçok maddelerle oluşturulan yaşam ortamı yakılarak yok edilir.

–       Toprak yel ile üfürülerek sel ile süpürülerek erezyona (taşınarak) uğrar.

–       Toprak yorgunluğu artar.

–       Toprak yağmur suları ile taşınır ve toprak içerisinde toprağın açtığı kanallar çöktüğü için su depolanmaz

–       Doğal denge bozulur

–       Orman yangınlarının çıkmasına sebep olurlar

–       Anızla birlikte çok zaman diğer komşu tarla ve bahçeleri de yanmakta

–       Anız yakmalarla zaman zaman yerleşim alanları da yanmakta

–       Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerinin yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olması.

Anız Yakmak Suçtur

6831 Sayılı Orman Kanunu’na göre, ormana 4 km yakınlıkta ve ayrıca iskana açık yerlerde anız ve ot örtüsü yakmak suç sayılıyor.  Orman Bakanlığı web sitesinden yapılan açıklamada;

“Anız Yakmayın ! Yakanlara Engel Olun !

–       Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine şikayet dilekçesi verin.

–       Jandarmaya haber verin.

–       Köy kooperatiflerini uyarın.

–       Muhtarlıklara ve Kaymakamlıklara şikayet dilekçesi verin.” tavsiyelerine yer veriliyor.

Anız Yakana 38,71 TL para cezası veriliyor

13 Temmuz 2015 tarihli haberimizde Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin’in anız yangınları konusunda yaptığı açıklamasına yer vermiştik. Haberimizde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin anız yakmanın suç olduğunu ifade ederek, cezalar hakkında bilgiler vermişti. Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, “Anız yakmak toprağın doğal yapısını bozarak toprağa zarar veren ve gelecek yıllarda verimi düşüren bir uygulamadır. Anız yakanlara alevlere teslim olan her dekar için 38,71 TL idari para cezası uygulanacaktır. Yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahalde olması halinde cezayı 5 kat artıracağız.” uyarılarında bulunmuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN