Usta Sanatçının Tespihini Yıllardır Kolunda Taşıyor

13 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
236 defa okundu.
Usta Sanatçının Tespihini Yıllardır Kolunda Taşıyor

Neşet Ertaş’ın Bir Gün Memleketin İleri Gelenleri İle Birlikte Konser Öncesi Otelde Oturmuşlar. Kalktıktan Sonra Büyük Usta Tespihini Orada Unutmuş Ve Otel Görevlisi Olan Yeğenim De Bunu Bulmuş Ve Almış. Hatıra Olarak Saklamak İçin de Geri Usta Sanatçıya Vermemiş. İşte Tespih Şimdi Balıkçı Esnafı Turan’da;

Usta Sanatçının Tespihini Yıllardır Kolunda Taşıyor

Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı olan ve Gönüllere köprü kuran Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın Tespihini Balıkçı Esnafı Turan, 8 yıldır kolunda taşıyor. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi, Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırdığı Büyük Usta Neşet Ertaş’tan kalan tek hatıra olduğunu söyleyen Balıkçı Esnafı Turan, tespihi kolunda Büyük Ustayı ise Gönlünde taşıdığını dile getiriyor.

“MEMLEKETİN GURUR KAYNAĞI”

Usta Sanatçı Ertaş, tarafından Otelde unutulan ve otel çalışanları tarafından bulunan tespihi almak için takla güvercinlerini verdiğini söyleyen Turan, “Halk Ozanının Memleketimizin Gurur kaynağı olduğunu belirtiyor.

TESPİHİ KOLUNDA BÜYÜK USTAYI GÖNLÜNDE TAŞIYOR

Turan, Tespihin Hikâyesini ise şöyle anlatıyor;

“Yeğenim Terme Otelinde çalışıyordu. Rahmetli Neşet Usta, Bir Gün memleketin ileri gelenleri ile birlikte Konser öncesi otelde oturmuşlar. Kalktıktan sonra büyük usta tespihini orada unutmuş ve otel görevlisi olan yeğenim de bunu bulmuş ve almış. Hatıra olarak saklamak için de geri Usta Sanatçıya vermemiş. Yeğenimde Büyük Ustanın tespihinin kendisinin aldığını söyledi ve ben bunu duyunca istedim, vermiyordu. Ben de o zamanlar takla güvercinleri besliyordum ve yeğenim de takla güvercinini çok seviyordu. Ona takla güvercinlerine karşılık tespihi vermesini söyledim ve verdi. Yaklaşık 8 yıldır bu tespihi kolumda taşıyorum, onu da gönlümde taşıyorum. Neşet Ertaş bizim memleketimizin bir gurur kaynağı. Söz ustası saz ustası olmasından ziyade memleket sevdalısı olduğu içinde Binlerce insan ona hayran”

“ALTINDAN VE İNCİDEN KIYMETLİ BİR TESPİH”

“Tespih bende kaldı bende saklıyorum. Bu tespih Neşet Ertaş’ın bana kendisinin verdiği bir tespih değil ama yine de kolumdan hiç çıkarmıyorum. Birkaç tane taşı kırıldı ama manevi değeri yeter. Tespihe bakıldığı zaman eski olduğu için çok manasız bir tespih gibi duruyor ama kehribar tespihi baya değerli taş. Oltu’nun hiç bulunmayan cinsi. Altından ve inciden kıymetli bir tespih benim için. Kaybetme korkusu nedeniyle hiç kolumdan çıkarmıyorum. Birkaç kere kaybettim ve bulanda bana getirdi. Onları da ödüllendirdim. Çünkü söz saz Ustasından kalan her şey bizim için çok değerli. Bende bağlama çalıyorum. Bağlamayı bize sevdiren adam. Kırşehir’in adamı değil, Türkiye’nin adamı. Söz ustası, saz ustası. Bu yüzyılın Yunus Emre’si. Hiçbir zaman unutulmayacak. Mekânı cennet olsun” diyerek sevgisini dile getirdi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN