UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (10)

20 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
50 defa okundu.
UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (10)

UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (10)

(Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

Türkiye’ye hicret eden Doğu Türkistan Türkleri kafile başkanı Mehmet Kasım ve arkadaşlarının  doğup büyüdükleri yurtlarından 5000 metre yükseklikteki meşhur Pamir yayları üzerinden  aylarca yürüdükten sonra  Afganistan’a iltica etmişlerdir.

Afganistan’a sığındıktan sonra  İstanbul’daki Doğu Türkistan göçmenler Cemiyetine müracaat eden bu Doğu Türkistanlılar, Türkiye’ye göç etmek istediklerini bildirmişler. Bunun üzerine ilk önce  1963 tarihinde 118 aile ve 1967 tarihinde de 165 kişilik aile  iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye getirilerek Kayseri iline  yerleştirilmişler. Mehmet Kasım Cantürk ve arkadaşlarının Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye hicretleri ile ilgili olarak  Cantürk’ü hayatta iken  tanıyan ve onla ilgili hatıraları olan kişilerden  “ Bağımsız Türkistanlılar Derneği “başkanı Erkin Beg Uygurtürk’ün  anıların:

Kutsal davaların insanları her dönemde olmuş ancak zor yetişmiş nadide şahsiyetlerdir. Çünkü dava adamı olmak fedakarlık  gerektirir. Sıradan insanlar, zayıf şahsiyetlidir. Ufak hesaplar içinde olanlar, menfaatperestler ve en önemlisi  küçük zorluklar karşısında arkadaşını satanlar hiçbir zaman ister hak ister batıl davaları olsun; dava adamı olamazlar.

Dava adamı demek; anne, baba , eş çocuk, mal mülk demeden fedakarlıkta bulunabilmektir.

Dava  adamı demek; herkes uyurken  sabahlara kadar düşünen  ve çalışan insan demektir.

Dava adamı demek; yola çıktığı arkadaşlarını satmamaktır.

Dava adamı demek; samimi olmaktır.

Dava adamı demek; sevdiklerine ansızın veda edebilmektir.

Dava adamı demek; Şuayip A.S. gibi sabredebilmektir.

Dava adamı demek; Yusuf A.S. gibi kuyuya  atılsa da Allah (c.c) dan ümidi kesmemektir

Dava adamı demek;  Varlıkta ve yoklukta da yol arkadaşları ile elindekini paylaşabilmektir.

Dava adamı demek; ADAM GİBİ ADAM OLMAK DEMEKTİR.

Bizler kendimizi dava adamı görmesek de en azından bu yolda çalıştığımızı düşünüyoruz. Büyüklerimizden öğrendiklerimizin üzerine bir şeyler ekleyerek hak davamızda mücadele edğiyoruz.

İşte tam bu noktada, dava adamlığı hususunda  merhum büyüğümüz hocamız,  yol göstericimiz Mehmet Cantürk Hocamız aklımıza gelmeli. Hak davası olan Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için  genç yaşta mücadeleye başlamış, önüne çıkan engellere rağmen  yılmamış bir dava adamı örneği. Kayseri’ye gelen Uygur Türklerini bir arada tutmak, Çin işgalini ve Doğu Türkistan’ı unutturmamak için yıllarca mücadele etmiş bir şahsiyet. Afganistan ve Türkiye’de Teşkilatlar kurmuş ve teşkilatcılığı gençlere sürekli aktarmaya çalışmış bir vatanseverdir.

Gece gündüz demeden memleketin her köşesinde davasını anlatmış bir insan. Şu an Doğu Türkistan’ın  neresi ve orada neler yaşandığı  Türkiye’de biliniyorsa Mehmet Cantürk Hocamız bunda  büyük katkıları olduğu  inkar edilemez. Sadece Doğu Türkistan davasında siyasi bir kişi olmayan Cantürk Hocamız, aynı zamanda dini bilgisi ile alim bir şahsiyettir. Doğu Türkistan’da medrese eğitimi almış ve kendini sürekli geliştirmiş ulama sınıfına yükselmiş bğir din bilginidir. Bizler daha çocuk yaşta iken  dernek binasında bizleri toplayıp  bizlere İslami ilk anlatan insanların başında gelen  bir alimdir. Cantürk Hocamız saatçilik yaptığı dükkanda bile insanlara ilim öğretmekten geri durmayan ve yüzlerce öğrenci yetiştiren bir eğitim gönüllüsüdür. Cantürk Hocamız, her zaman sert duruşunun  yanın da naif bir yapıya  da sahip olan merhum  hocamız, özellikle gençlere her fırsatta bir şeyler öğretmeye çalışan  bir idealisttir.

Aramızdan 2015 yılında ayrılan ve Hakka yürüyen Mehmet Cantürk Hocamıza her zaman şükran borçluyuz. Çünkü şu an bu mukaddes davamız olan  Doğu Türkistan davasında bir nefes almaya çalışıyorsak, Cantürk hocamızın bize öğrettiklerinin payı oldukça büyüktür. Bu açıdan bile bakıldığında  ona her zaman  minnet borçlu olduğumuzu  unutmamamız gerekir.

Ondan ve Hak davası yolunda  mücadele edenlerden Allah (c.c)  razı olsun.  Ahrete  göçenlerin mekanı cennet olsun İnşallah.  Amin.

Haftaya Mehmet Kasım Cantürk’ü hayatta iken tanıyan Ahmet Ersolak ‘ın  anılarına yer vereceğiz

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On