Ünlü Markaların İmitasyon Kokuları İlgi Odağı

7 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
359 defa okundu.
Ünlü Markaların İmitasyon Kokuları İlgi Odağı

Her Mevsim Kullanılan ve Özelliklede Ünlü Markaların İmitasyon Ürünleri Yazın Olduğu Gibi Kış Mevsiminde de İlgi Görüyor

On lira ve yirmi beş lira arasında değişen fiyatlar ile vatandaşların orijinal parfüm markalarının doldurma olan ürünlerini tercih ettiği parfüm, her mevsim kullanılan ve güzel kokular yayan bir bileşim olduğundan yaz mevsiminde olduğu gibi kış mevsiminde de Kırşehir halkı tarafından ilgi görüyor. Parfümler çoğu zaman kişinin tercihlerine ve mevsimlere göre seçilmektedir. Örneğin kış aylarında hava sıcaklığı çok düşük olduğundan dolayı daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edildiği bildiriliyor. İşlerinin iyi olduğunu fakat yapımı devam eden yol çalışmalarından dolayı birkaç gün bir aksama olduğunu kaydeden LORİS parfüm satış danışmanı Melike Fidan, “Kış kokularında tatlı baharat tercihi ve biraz daha keskin çiçek kokuları tercihi önemli. Sonbahar ve kış aylarında genelde hafif tatlımsı kokular tercih ediliyor. Erkeklerde ise genelde ağır kokular tercihleri oluyor. Yaz mevsimine göre satışlarımız da normal olarak bir düşüş var ama bunun bizi etkilediği söylenemez. Sadece yol yapımı bizleri etkiledi. Çalışmalardan dolayı sıkıntılı bir süreç geçirdik ama atlattık çok şükür” dedi.

Parfüm Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parfüm seçilirken cildin temiz olması gerektiğini söyleyen Fidan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Parfüm seçiminde mutlaka parfüm cilde sıkılarak bir süre beklendikten sonra karar verilmelidir ve üçten fazla parfüm denenmemelidir. Doğru parfümü seçmek için cilt tipine dikkat edilmeli ve parfüm ile ilgili birkaç temel bilgiyi bilmek gerekmektedir”

Parfüm Notaları Nelerdir?

Parfümde notalar, kokuların farklı zamanlarda farklı kokular açığa çıkarmasıyla oluşur. Bunun nedeni kokuların içerisinde ki maddelerin farklı ağırlıkları, yoğunlukları ve uçuculukları olmasından dolayıdır. Parfümlerde üç nota bulunmaktadır. Bunlar üst, orta ve alt notadır.

Üst nota, parfüm sıkıldıktan sonra duyulan ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluştuğundan dolayı parfümün etkisi sadece birkaç dakika sürmektedir. Orta nota, üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar ve kokusunun etkisi birkaç saat sürer. Bu yüzden parfüm seçimi yaparken bu notanın kokusunun açığa çıkması için beklenmelidir. Alt nota ise kokuları yoğunluk olarak daha ağır olan ve parfümün gerçek karakterini ortaya çıkaran bir notadır. Parfümün kalıcılığı alt nota ile doğru orantılıdır.

Kışın Tercih Edilen Parfüm Kokuları

Kışın soğuk havalarda parfüm kokuları daha hızlı bir şekilde yok olup uçmaktadırlar. Bu yüzden kış aylarında soft kokular yerine daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmelidir. Kış aylarında, yazın kullanılan hafif kokulu parfümler yerlerini daha ağır ve oryantal esansları olan parfümlere bırakmaktadır. Bu nedenle kış parfümlerinde daha fazla alkol oranı bulunur. Kış aylarında genel olarak amber, tarçın, misk, vanilya, balkabağı, ağaçsı ve baharatlı kokular tercih edilmektedir. Bu kokular daha yoğun ve egzotiktir. Kullanılan parfümler gidilecek yer ve mekânlara göre de değişiklik göstermektedir. Günlük hayatta çok ağır kokular tercih edilmemelidir. Bu kokular özel bir yere gidilmedikçe fazla iddialı ve yoğun oldukları için gün içerisinde rahatsız edebilir. Bu yüzden doğru yerde ve zamanda doğru parfüm kullanmak önemlidir.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN