Üniversite kayıtlarını yaptıran öğrencilerin ikinci durağı kalacakları yurdu ayarlamak oluyor. Öğrencilerin Barınma Telaşı

17 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
417 defa okundu.
Üniversite kayıtlarını yaptıran öğrencilerin ikinci durağı kalacakları yurdu ayarlamak oluyor.  Öğrencilerin Barınma Telaşı

Üniversite kayıtlarını yaptıran öğrencilerin ikinci durağı kalacakları yurdu ayarlamak oluyor.

Öğrencilerin Barınma Telaşı

Özellikle üniversiteyi kazandıkları ilk yıl yurtta kalmayı tercih eden öğrenciler, temiz, güvenli bir yer arıyor. Kırşehir Evran Üniversitesini kazanıp İlimize gelen öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumunda beklenen cevabı alamayıp yurt çıkmayınca barınma telaşına düştü.

ÖĞRENCİLER KREDİ YURTLAR KURUMU İLE YÜZLERİ GÜLDÜ

Üniversiteyi kazanan öğrenciler, şimdilerde okula başlayarak meşgul olsalar da pazartesi günü başlayan yeni eğitim öğretim döneminde barınma sorunu yaşamamak için kalacak yer aramaya devam ediyor. İlimize gelenlerin ikinci adresi öğrenci yurtları oluyor. Kayıt işlemlerinin hemen ardından yurtları ziyaret eden öğrenciler, kalacak bir yer bulmanın telaşını yaşadı. Öğrenciler, yurt tercihlerinde gidecekleri üniversiteye yakınlık, ulaşım problemi yaşanmaması, yurdun sağladığı sosyal imkanlar gibi kriterleri göz önünde bulundurdu.

KYK VE ÖZEL YURTLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 70’İ AŞTI

Öğrenci kayıtlarının yapılıp okulun başlamasıyla birlikte KYK ve özel yurtlardaki doluluk oranı yüzde 70’i aştı. Üniversite öğrencilerinin her yıl yaşadığı barınma sorunu bu yıl yine gün yüzüne çıkmış oldu. Özellikle ilk yıllarında yurtta kalmayı tercih eden öğrenciler, resmi veya özel olma ayrımı gözetmeksizin, kalabilecekleri bir yurda bir an önce kayıtlarını yaptırıp yurt telaşını da bir kenara bırakmak ve rahatlamak istediği gözlendi. Diğer taraftan öğrenci yurtlarında bir yıl kalan birçok öğrenci, ikinci yılında evde kalmayı tercih ediyor. 3 veya 4 kişi bir araya gelip üniversiteye yakın bir yerden ev tutuyor. Ancak, barınma sorunu hem yurtlar açısından hem de kiralık ev açısından oldukça üst düzeyde yaşanıyor.

ÜNİVERSİTEYE EN YAKIN YURTLAR VE EVLER TERCİH EDİLİYOR

KYK ve Özel Yurtlar öğrencilerinin ve ailelerin tercih ettiği ilk yurtlar arasında yer alıyor. Üniversiteye en yakın yurtların tercih edilmesinde önemli bir etken olduğunu dile getiren Özel Yurt Temsilcileri, “Yurdumuz, okula yakın olduğu için vede fiyatları oldukça cazip olduğu için öğrenciler bizleri tercih ediyor. Amacımız para kazanmak değil, misafir edeceğimiz öğrencilere güzel bir ev sahipliği yapmak. Yurtta kalan öğrencilerimize sabah ve akşam yemeklerini ikram ediyoruz. Öğrencilerimize kendi evlerindeymiş gibi sıcak bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Yurtlarımızda kayıt yoğunluğu yaşandı. Biz elimizden geldiğince dışarıdan gelen kardeşlerimizin açıkta kalmaması için gerekeni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ANNE ŞEFKATİ VE BABA GÜVENİNİ HİSSETTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Yurtlarda anne şefkatini ve baba güvenini hissettirmeye çalıştıklarını belirten İşletmeciler, Üniversitelere kayıtların başladığı ilk günde yurt kayıtları için de ciddi yoğunluk yaşandığını dile getirdi. “Kız çocuklarını farklı bir şehirde okutmak zordur. Bilmediğiniz bir yere emanet edip döneceksiniz. Ailelerin bu zorlukları yaşayarak buraya geldiklerinin bilincindeyiz. Kız çocuğu erkek gibi olmuyor. Onların aileleri daha titiz ve hassas davranıyor. Biz de bu hassasiyeti bildiğimiz için kız çocuklarına özel imkânlar sağlıyoruz. Yurdumuzda 24 saat güvenlik sağlanıyor. Yurtlarımızda konfora da özen gösteriyoruz. Misafirlerimizi burada en iyi şekilde ağırlamanın gayreti içerisindeyiz. Sadece barınmakla iş bitmiyor. Sosyal işlere de imza atmak gerekiyor. Yurdumuza kayıt yaptıran öğrencilerin ilimizdeki ailesi adeta biz oluyoruz. Onların tüm sorunları ile yakından ilgileniyoruz. Lüzum görürsek de ailesi ile iletişime geçiyoruz. Diğer taraftan öğrencilerimizin ailelerine de buradaki idarecilerin telefon numaralarını veriyoruz. 7 gün 24 saat bize ulaşabilsinler istiyoruz”

ÖĞRENCİLER KİRALARIN YÜKSEK OLMASINDAN ŞİKÂYETÇİ

Her ne kadar barınma denilince akla ilk olarak yurtlar gelse de birçok öğrenci ilk sınıfı bitirdikten sonra özel bir eve çıkmayı tercih ediyor. Yurtta kaldığı sürede veya sınıfında edindiği arkadaşlarıyla bir ev kiralamak isteyen öğrenciler geçtiğimiz yıl okul bittikten sonra bu yıl ikamet edecekleri evleri kiraladı. Kiralık ev bulmakta zorlandıkları için yaz tatili boyunca boş kalan eve kira ödemek zorunda kalan öğrenciler, ilimize geldiklerinde ev sorunu ile karşılaşmayacak olmanın rahatlığını yaşarken, barınacak yer bulamayan yada artan döviz kuruyla birlikte yükselen kiralarla birçok öğrenci hala ev bulabilmenin telaşı içinde. İlimizde emlakçı Esnafları, yurttan ayrılan öğrencilerin yaz tatiline gitmeden bir sonraki eğitim döneminde kalacakları evi ayarlayıp, kiraladıklarını belirtti. Şimdilerde kiralık ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini kaydeden Emlakçılar, “Öğrenci sayısı her geçen gün artan ilimizde ne yazık ki barınmayla ilgili sorun yaşanıyor. Ev sahiplerinin çoğu bu bölgede yaşamıyor. Evlerini öğrencilere kiraya veriyor. Ev sahipleri hep, öğrenciye daha yüksek bedelle ev kiraladıkları için eleştiriliyor. Ancak birçok ev sahibi, öğrenciye destek olabilmek için ev kiralarını daha cazip hale getirebiliyor. Ev sahiplerinin tek istedikleri şey, evlerine gereken özenin gösterilmesi ve bakımının yapılması oluyor” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On