Üniversite ile Kamu Hastanesi arasında buzlar çözüldü

13 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
347 defa okundu.
Üniversite ile Kamu Hastanesi arasında buzlar çözüldü

Kırşehir Valiliği’nde önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Vali-rektör (1)Kırşehir Valiliği’nde önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı’da Ahi Evran Üniversitesinin dünü bugünü yarını masaya yatırıldı.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam’a sorular sordu. Kudret Saylam cevapladı.

Toplantıda önemli bir sorunu masaya yatırdıklarını söyleyen Vali Necati Şentürk, “Hepinizin bildiği gibi Ahi Evran Üniversitesi 2006 yılında kuruldu. Bu Ahi Evran Üniversitesi’nin içerisindeki fakültelerden de 2007 yılında tıp fakültesinin kurulması kararlaştırılmış ve hüküm altına alınmıştır. Ama 2007-2014 arası 7 yıldır tıp fakültesiyle ilgili çok önemli bir gelişme olmamış. Örneğin tıp fakültesinin olmazsa olmazı olan üniversite öğrencisi bugüne kadar alınmamıştır. Bu çok ciddi bir eksikliktir. Hem kamu sağlığı bakımından hem de okul sağlığı bakımından çok büyük bir eksikliktir. Hekimlerin ihtiyaç duyduğu, hekimlerin yetişememesi zaman zaman hekim ithalinin konuşulduğu Türkiye’de bu ihtiyacın karşılanamaması çok ciddi bir eksikliktir. Bunun sosyal ekonomik gibi birçok boyutu da var. Bu eksikliği gidermek üzere geldiğimiz günden bugüne kadar 2 aydan beri çalışmayla uğraşıyoruz. Beni en çok rahatsız eden konulardan bir tanesi de bu. Şimdi size bu müjdeyi vermek için burada bulunuyoruz. Ve siz basın aracılığyla da değerli hemşerilerimizle de bu müjdeyi paylaşmış bulunuyoruz. ” diye konuştu.

Alınan kararlar doğrultusunda 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ahi Evran Üniversitesi’ne öğrenci alınacağının müjdesini veren Vali Şentürk, “Bu yaptığımız toplantıda aldığımız karar doğrultusunda inşallah 2015-2016 eğitim öğretim yılında çok büyük ihtimalle ilimizde gerekli binalarında temin edilmesiyle birlikte tıp fakültesine öğrenci alacağız. Alt yapımız mevcut ama profesör doçent ve yardımcı doçent konusunda eksikliklerimiz var. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Sayın Kudret Saylam’da sizlerin huzurunda sözünü veriyor. Ve muhtemelen yıl sonuna kadar üniversite için gerekli olan 12 anabilim dalında doçent ve yardımcı doçent eksikliğini tamamlayacak. Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği’nin de sıkıntısı öğretim elemanı sağlanamıyor. Döner sermaye sıkıntısı var. Bu sorunu da çözdük. Gelecek olan öğretim üyelerinin bir döner sermaye sorunu olmayacak. İnşallah sayın rektörümüz yılbaşından sonra tüm öğretim elemanı  ihtiyaçlarını giderecek. ve Bugünden itibaren de Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği de onlara döner sermayeden pay verecek. Böylelikle inşallah 2015-2016 eğitim öğretim yılında tıp fakültesi öğrencileri de ilimizde öğrenimine devam edecek. Bizlerde onları gururla seyredeceğiz.” dedi.

Ahi Evran Üniversite Rektörü Kudret Saylam ise “Yök’ün almış olduğu kararla 12 ana bilim dalında öğretim elemanı olması gerektiğini belirledi. Buradaki öğretim üyesi dediğimizde doçent ve yardımcı doçent ve profesörden herhangi birisi anlaşılmalıdır. Bu 12 anabilim dalında öğretim üyesi tamamlanmadan YÖK öğrenci alınmasına müsaade vermemektedir. Bizde bunun bilinciyle yaptığımız çalışmalarla 12 anabilim dalı bunların dışında da ihtiyaç duyulan diğer bilim dallarına öğretim üyesi alımına başladık. Ve büyük ölçüde bu şartları tamamlamaya doğru ilerliyoruz. Şu an tıp fakültesinde 33 tane öğretim üyemiz var. 6 tane de öğretim üyemizin işlemleri devam ediyor. Yani yıl sonuna kadar 39 tane öğretim üyemiz olacak. Ve yine yıl sonuna kadar çıkacağız ilanla da yaklaşık 11 kişilik bir ilan daha çıkacağız. Ve bu YÖK’ün de belirlemiş olduğu öğretim üyesi eksikliklerini de kapsayacak şekilde çalışmalarımız kapsamında bütün eksikliklerimizi gidermiş olacağız. Ve inşallah 2015 yılı içerisinde Senato kararımızı alıp YÖK’e tıp fakültesine öğrenci alınmasıyla ilgili bilgilerimizi sunacağız. Ben rektör olarak üzerime düşen görevi yapacağım. Tıp fakültemize bir an önce öğrenci alınmasıyla ilgili çalışmaları hızlı bir şekilde yürüttüğümü söylemek istiyorum. ” diye konuştu.

Daha sonra toplantıda Vali Necati Şentürk, Rektör Kudret Saylam’a sorularını yöneltti.

 Vali Necati Şentürk, Rektör Kudret Saylam’a soruyor?

Şimdi sayın rektörüm 2007 yılında kurulan bir üniversite. 2014 yılının sonuna geldik. 2015 yılına gireceğiz.  Üniversite neden bu halde? nedir mazeretiniz?  7 senede teknik sebepler aşılmadıysa bu çok ciddi bir sıkıntıdır. Bu bir görev ihmali anlamına geliyor. Size şimdi şunu söylüyorum. Bundan sonra teknik bir mazeret kabul etmiyorum. Yıl sonuna kadar bu mesele halledilecektir.

Rektör Kudret Saylam cevaplıyor;

2011 yılından önceki sorumluğu ben üzerime almıyorum sayın valim. 2007 yılı ile 2011 yılları arasındaki sorumluluğu ben üzerime almıyorum. 2011 yılından bu tarafa da ben yıl sonu itibariyle de 50 tane öğretim üyesi almış olacağım. Gerekli çalışmaları yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN