Ünal Kaya’ya Neşet Ertaş Onur Ödülü Verildi

26 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
482 defa okundu.
Ünal Kaya’ya Neşet Ertaş Onur Ödülü Verildi

Toplu Foto ÇekimiKırklareli Üniversitesi’nde bu sene ikincisi düzenlenen Neşet Ertaş’ı anma yıldönümü, Kırklareli Üniversitesi büyük salonunda gerçekleşti.

Kırklareli Üniversitesi öncülüğünde, Ahmet Daysal ve Üniversite İnsanı Değerler ve Duyarlılıklar Kulübü Başkanı Gürkan Yılmaz organizasyonunda gerçekleşen programa katılım yüksekti.

Program Neşet ERTAŞ’ın hayatını konu alan sinevizyon görüntüsüyle başladı.Programa konuşmacı olarak Dünya Kırşehirliler Dernek Başkanı ve Tv Program yapımcısı Ünal KAYA sahneye davet edildi.

Başkan KAYA, konuşmasında, Neşet Ertaş’ın “Ben öldüğümde olur ya mutfağımda bir çuval unum kalırsa, beni gömmeden önce bir ihtiyaç sahibine verin” sözünü hatırlatarak bu dünyada mala mülke önem vermediğini belirterek, hayatı boyunca Garip olarak yaşadığını hatta bu garipliğinin kimliğine yazılmayan haritada yeri olmayan KIRTILLAR köyü diye bilinen fakat Kelismailuşağı köyünün 6 haneli mahallesi olduğunu ifade eden Kaya, Neşet Ertaş adına yazılan kitaplarda, belgesellerde bu tema işlenmediğini dile getirdi.Geçtiğimiz günlerde Neşet Ertaş anısına yapılan bir programda, Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan bir sinevizyonun olmaması, Temel, Dursun fıkralarının anlatıldığı bir Neşet Ertaş programına da şahit olduklarını söyledi.İşte bunları gördükçe üzülüyorum keşke bu tarz programlar yapılırken, kitaplar yazılırken daha önemle üzerinde çalışmalar yaparak yapsak diyerek üzüntüsünü belirtti.

Neşet Ertaş söyledikleriyle insanları sevmeye, dürüstlüğe, ayrımcılık yapmamaya, kul hakkı yememeye, topluma saygılı olmaya ve pek çok insani değere sahip çıkmaya çağırmıştır.

Dinle sana bir sözüm var

Kimseyi hor görme gardaş

Kim nasıldır Allah bilir

Kötüleyip yerme gardaş

 

Tek Hakim’dir ulu gani

Bir yaratmış seni beni

Veren alır tatlı canı

Ötesini sorma gardaş

 

Gönül bilmeyenler çoktur

Bilmeyen de gönül yoktur

Bilmiş ol ki gönül haktır

Sakin ol ha kırma gardaş

 

 

Bu dizeler Neşet Ertaş’ın yaşam felsefesini en güzel anlatan eserlerden birisidir dedi.

1970’li yıllarda pek çok halk müziği sanatçısının devrim müziği yaptığı dönemlerde Neşet Ertaş’a niye bu tür müzikler yapmadığı sorulduğu zaman şu cevabı vermiştir.”Herkes bunlara ilgi gösteriyor.Öyle bir adam olsam dünyada kötü bir insan olsa ve onun ölümüyle savaşlar bitecek olsa, onun ölümüyle sosyal adalet sağlanacak olsa, yinede ben o cana kıyamam” dedi.

İşte kıymadığı cana bakın BENİM YURDUM eserinde insanlığa seslenmişti ifadelerini kullandı.Yalan dünyadan yorulup gidişi yazmış olduğu Yalan Dünya türküsüyle bir kez daha yaşamış olduk.

Başkan Kaya konuşmasının sonunda uzaktan yakından gelerek katılım sağlayanlara, programı düzenleyenlere teşekkür ederek, Gülen yüzünüz solmasın Türküsüz bir yol olmasın” sözleri ile konuşmasını son verdi.

Konuşmanın ardından Kırklareli Üniversitesi tarafından Ünal Kaya’ya “Neşet Ertaş Onur Ödülü” verildi.Ödülü Kırklareli’nde sevilen bir sima oda Kırşehir’li olan Mustafa ÖZ tarafından takdim edildi.

ProgramAli Altınsoy ve Ahmet Daysal’ın Neşet Ertaş’tan söylediği eserlerle devam etti.

Programın final kısmında konuk sanatçı olarak programda bulunan Ramazan Bağgül çıktı.Neşet Ertaş’ın ses tonu konuşmaları, saz çalması ve söylemesiyle dinleyicilerden yoğun istek aldı.

Program katılımcıların toplu fotoğraf çekimin ardından son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN