UMUT YOLCULARI KIRŞEHİR’DEN AYRILDI

2 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
405 defa okundu.
UMUT YOLCULARI KIRŞEHİR’DEN AYRILDI

kirsehir-e-gonderilen-216-suriyeli-siginmaci-7734518_x_o

Umut yolculuğu adında il il ülke ülke savrulan Suriyeli sığınmacılar, Edirne Valiliği tarafından gönderildikleri Kırşehir’de 7 saat kaldıktan sonra yeniden Edirne, İstanbul, Bursa yollarına düştü.

 

Edirne Valiliği tarafından otobüslere bindirilerek Kırşehir’e gönderilen 216 Suriyeli sığınmacı, 7 saatlik aradan sonra Kırşehir’den ayrıldı.
Edinilen bilgiye göre, Avrupa’nın kendilerini kabul edeceği düşüncesiyle Edirne’ye doğru umut yolculuğuna çıkan Suriyeli sığınmacılardan 216’sı Edirne Valiliği tarafından otobüslere bindirilerek, Kırşehir’e gönderilmişti.
Kırşehir girişinde durdurulan 5 otobüsten oluşan konvoydaki 31 kadın, 141 erkek ve 44 çocuktan oluşan toplam 216 sığınmacı polis nezaretinde Kırşehir Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü Aşıkpaşa Kapalı Spor Salonu‘na getirildi.
Beklenmedik bir şekilde Kırşehir’e gelen Suriyeli sığınmacıların barınma ve iaşe sorunlarının çözümü için Kırşehir Valiliği tarafından kriz masası oluşturuldu. Yorucu geçen umut yolculuğunun ardından Kırşehir’e gelen Suriyeli sığınmacılara ekmek ve battaniye dağıtıldı. Sığınmacıların kaldığı spor salonu ve çevresinde Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.
Konu ile ilgili tüm kurumlarla acil toplantı düzenleyen Vali Necati Şentürk, ani bir durum olduğunu belirterek, mültecilerin belli bir süre Kırşehir’de konaklayacaklarını söyledi. Vali Şentürk, “Hiçbir ayrım yapmadan sığınmacılara sahip çıkılacağız ve insan olmanın bir gereği olarak kısa bir süre de olsa onların barınma ve iaşe sorunlarını çözeceğiz.” dedi.
Değişik illerde ailelerinin olduğunu ve kaldıkları yerleri olduğu halde neden Kırşehir’e gönderildiklerine anlam veremediklerini söyleyen sığınmacılar, Edirne Valiliği’ni bir süre protesto etti. Kırşehir Valiliği Göç İdaresi Müdürlüğü, AFAD ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Kırşehir’de kalmak istemediklerini söyleyen gruplarla yaptıkları görüşmelerin ardından, sığınmacıları gitmek istedikleri illere göndereceklerini belirtti. Gruplar, kendileri ile ilgilenen Kırşehir Valiliği’ne, Emniyet Müdürlüğü’ne ve Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Daha sonra gruplar halinde yeniden 5 ayrı otobüse bindirilen sığınmacılar, Bursa, İstanbul, Konya, İzmir ve Gaziantep’e gönderildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN