“Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni” Yarın

15 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
19 defa okundu.
“Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni” Yarın

“Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni” Yarın

Kırşehir Yazarlar Şairler Derneği’nin (KIYŞAD) düzenlediği “8. Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni” hazırlıkları için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Kırşehir Yazarlar Şairler Derneği Başkanı Veysel Turgut, yarın kutlanacak “Uluslar arası Aşık Paşa Şiir Şöleni” hakkında değerlendirmelerde bulundu ve yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

“8. Uluslararası Aşıkpaşa Şiir Şöleni”ne Şair ve ozanlardan Alaeddin İkican, Durak Turan Düz, Ali Aydemir, Sündüs Akça, Safiye Samyeli, Ahmet Suphi Sayılı, İlhan Eray, Zariyat Umuyeva, Ahmet Sargın, Feride Taşkoparan, Araz Ahmedoğlu, Adnan Torun, Yusuf Doğru, Aygün Garipcan, Mehmet Zabah, Bünyamin Aksungur katılacak. Neşet Ertaş Kültür Merkezindeki programı Sait Sargın sunacak.

Başkan Veysel Turgut, yarın Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezinde yapılacak etkinliğe bütün Kırşehir halkını davet etti.

AŞIK PAŞA

Kırşehir’de 1272 yılında doğan Aşık Paşa (Ala ed-Din Ali), kentin yetiştirdiği tasavvuf şairi olarak biliniyor. Ailesi Horasan’dan Anadolu’ya gelen Aşık Paşa’nın Garipname isimli eseri, Türk edebiyatının ilk büyük telif mesnevisi olarak biliniyor. O dönemde Arapça ve Farsça’ya daha çok önem verilmesine rağmen Aşk Paşa, eserlerini Türkçe kaleme almasıyla tanınıyor. 1333 yılında Kırşehir’de vefat eden Aşık Paşa’nın adının verildiği Aşıkpaşa Mahallesi’nde türbesi bulunuyor. (HABER: DİDEM CEYLAN)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN