ULU ÖNDER ULUSA CUMHURİYET HEDİYE ETTİ

29 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1444 defa okundu.
ULU ÖNDER ULUSA CUMHURİYET HEDİYE ETTİ

ULU ÖNDER ULUSA CUMHURİYET HEDİYE ETTİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 96. yılında tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de coşkuyla kutlandı.

28 Ekim Pazartesi günü saat 13:00’te Cacabey Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan tören, 29 Ekim Salı günü saat 09:30’da Vali İbrahim Akın’ın tebrikleri Valilik makamında kabulü ile devam etti.

Ardından, Cacabey Meydanında saat 10:00’da Vali İbrahim Akın ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun halkı selamlamasıyla başlayan Cumhuriyetimizin 96. Yılı töreni çeşitli etkinliklerle gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende konuşan Vali İbrahim Akın, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümünü milletçe kutlamanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşadığımızı söyledi.

“TÜRKİYE DEVLETİNİN HÜKÜMET ŞEKLİ CUMHURİYETTİR”

Aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda vatanını savunmak için en zor şartlara ve imkânsızlıklara rağmen büyük bir inanç ve kararlılık örneği sergilediğini ve yürüttüğü bağımsızlık mücadelesini zaferle sonuçlandırdığını belirten Vali Akın, “Yurdumuz düşman işgali altındayken Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının önderliğinde başlatılan milli mücadelede dikkat çeken en önemli husus vatanın kurtuluşunun millet iradesine bağlanmış olmasıydı. Nitekim kongreler süreci ve I. Meclisin açılışı bu süreci destekler niteliktedir ki zaferin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde meclisimiz tarafından “Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir.” ifadeleriyle Cumhuriyet resmen ilan edilmiş ve yeni bir Türk devleti kurulmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, aziz milletimizin tarih sahnesinde hür ve bağımsız olarak yeniden dirilişinin sembolüdür. Cumhuriyet idaresi sayesinde halkımız devlet yönetiminde söz sahibi olmuş, vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleri kanunlarla güvence altına alınmış, demokrasimiz güçlenmiş ve devletimiz çağdaşlık yolunda önemli mesafeler kat etmiştir.   Özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği projeleri hayata geçiren ülkemiz hem bölgemizde hem de dünyada sözü geçen bir ülke konumuna yükselmiştir.”

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KARARLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLÜYOR”

“Devletimiz, bir yandan yaşadığımız coğrafyada barış ve huzur ortamının sağlanması için gayret gösterirken bir yandan da terör örgütleriyle mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle milletçe ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu hem içte hem dışta birliğimizi bozmaya çalışan güçlere karşı verilecek en güzel cevap olacaktır. Nasıl ki 15 Temmuz’da milletimiz demokrasisine sahip çıktıysa “Barış Pınarı Harekâtı” ile de vatanımızın bölünmez bütünlüğüne kast edenlere karşı gereken cevabı vermiştir, vermeye de devam edecektir. Sevgili Gençler, Büyük Atatürk, kurduğu Türkiye Cumhuriyetini koruma ve yaşatma görevini siz gençlere emanet etmiştir. Sizler ülkemizin en büyük gücü ve enerji kaynağısınız. Gençlerimizin, kendilerine sunulan imkânları en iyi şekilde değerlendirerek,  ülkemizin gelişimine katkıda bulunacaklarına inancımız tamdır.  Bu duygularla, milletimizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Bu kutlu günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan yapan tüm kahramanlarımızı şükran ve saygıyla anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

Mehteran Bölüğünün konser verdiği, öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okuduğu, halk oyunları, tekvando ve boks gösterilerinin sunulduğu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verildiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü kutlamaları, Tören Geçişi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Salı akşamı saat 19:30’da Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın tarafından verilen Kabul Töreni ile devam edecek.

Cumhuriyetimizin 96. Yılı törenlerine Vali İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Sabuncuoğlu, Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, ilimiz protokolü, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

HABER – FOTOĞRAF : SÜMEYYE ŞAHİN

             

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN