“Ülkeyi Çökertmek İsteyenler, Ekonomik Yönü Seçiyor”

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
271 defa okundu.
“Ülkeyi Çökertmek İsteyenler, Ekonomik Yönü Seçiyor”

Türkiye’nin 24 Haziran 2018’de erken seçime gitmesinin, ülke ekonomisine olası etkilerini değerlendiren Kuyumcu Esnafı Abdullah Çavuşmirza,

“Ülkeyi Çökertmek İsteyenler, Ekonomik Yönü Seçiyor”

Döviz Fiyatlarının artmasının arz talepten kaynaklandığını söyleyen Yeraltı Çarşısı Kuyumcu Esnafı Abdullah Çavuşmirza, “Türkiye’nin 200 Milyara yakın dış borcu gözüküyor” dedi. Türkiye’ye dışardan gelen Petrol ve altın gibi ürünler İthal edildiği zaman dışarıya bağımlı oluyoruz, buda arz talepten kaynaklı fiyatların artmasına neden oluyor diyen Çavuşmirza,

“DIŞ GÜÇLER ÜLKEMİZİN BATMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

“Döviz Fiyatlarında ister istemez, 24 Haziran Genel Seçimlerinin ve Türkiye üzerinde oluşan Ekonomik baskının, Türkiye’nin kredi notunun durağandan negatife çevrilmesinin etkisi oldu. Türkiye’nin üzerinde Amerika ve Avrupa ülkelerinin Ekonomik baskısı var. Afrin’e dik duruşumuzla girişimizden kaynaklanan bir durum. Ülkeyi çökertmek isteyenler Ekonomik yönü seçiyor. İster istemez Türkiye’ye dışardan gelen Petrol ve altın gibi ürünlerin İthal edilmesinden kaynaklı dışa bağımlı bir ülke oluyoruz ve bunun karşılığında dövizi ödemek zorunda kalıyoruz. Dövizi öderken ister istemez ülkemizde arz talepten kaynaklanan döviz fiyatlarında yükseliş oluyor. Dış Güçler ülkemizin batması ve borcunu ödeyememesi için elinden geleni yapmaya çalışıyor”

“ŞUANDA TÜRKİYE’NİN 200 MİLYARA YAKIN DIŞ BORCU GÖZÜKÜYOR”

Vatandaşların seçimden sonra ne yapacaklarını merak ettiklerini söyleyen Çavuşmirza, “Bu borçtan kaynaklı Döviz fiyatlarında artışa neden oldu. Türkiye tüm bu mücadelelerde dik durmak zorunda. Dolar 4,490, Euro 5, 295 civarında. Vatandaşlarda döviz alma talebinde bulunan yok. Borsaya giren dış yatırımcıların çıkmaya çalışması, dışardan yatırımın gelmemesi bunun gibi nedenlerden dolayı ister istemez fiyatlar yükselmeye başladı. Baskıların azalmasıyla, 24 Haziran seçimlerinden sonra tahmin ediyorum ki fiyatlar düşecektir. Türkiye güçlü bir ülke. Seçim atmosferine girdiğimiz için fiyatlar zikzaklar çizerek devam edecektir. Vatandaşlar seçimden sonra ne olacak, sonraki gelişmeler nasıl olacak diye endişe içindeler. Fiyatlar 24 Haziran’dan sonra çok daha iyi olacak. Daha öncede biz buna yakın rakamları gördük. Ama daha sonra fiyatlar yine düştü”

“VATANDAŞLAR BU FİYATA DÖVİZ ALMASIN, ZARAR EDERLER”

“Döviz fiyatları mutlaka geriye dönecektir, o nedenle bu fiyata kesinlikle Döviz almasınlar. Vatandaşlar sakin olsun. Altın fiyatları sadece Türkiye’de yüksek değil, ons dediğimiz bu fiyat Dünyada yüksek olan bir fiyat. O nedenle Türkiye’de de olmaması kaçınılmaz bir durum. Altın fiyatlarında döviz düştüğü takdirde Altındaki Ons Fiyatları da düşecektir. Yaz ayı geldiğinde Hindistan’ın, Çin’in büyük bir altın talebi oluşuyor. Orada hem nüfus kalabalık hem de talep daha fazla. Siyasi ve ekonomik gelişmeler Dünyada olduğu sürece, Türkiye’nin de bu fiyatlardan etkilenmemesi mümkün değil. Bu fiyatta kimse döviz almasın, ellerinde kalır zarar ederler” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN