Uğur Mumcu’nun ismi kaldırıldığı anıta geri veriliyor

4 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
208 defa okundu.
Uğur Mumcu’nun ismi kaldırıldığı anıta geri veriliyor

Uğur Mumcu’nun ismi kaldırıldığı anıta geri veriliyor

22 Ağustos 1942 tarihinde Kırşehir’de Dünya’ya gelen Uğur Mumcu’nun memleketindeki “Uğur Mumcu Basın Anıtı” Kırşehir Belediyesi Encümen Toplantısında CHP’li  Belediye Meclis Üyesi Seçkin Kolukırık tarafından önerge verilerek “ Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesi teklif edildi.

mask

Gelecek meclis toplantısında gündeme alınmak üzere kayıtlara geçen önergenin geçmesine kesin gözüyle bakılırken, kararın onaylanmasının ardından  Anıtın bulunduğu bölgeye bakım çalışmalarının başlayacağı öğrenildi.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu‘nun okuduğu 04.07.2019 tarihli önergede şu ifadeler kullanıldı;

 “Basın Anıtı” nın isminin “ Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesi

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesine göre “Meydan, cadde, sokak, park, tesis ve benzerlerine ad vermek; mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesine karar vermek; beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerini kabul etmek” belediye meclisi görev ve yetkileri arasındadır.

Bu bağlamda; Şht. Üsteğmen Keramettin Gök Bulvarı, Dr. Sadık Ahmet Bulvarı ve Hacı Bektaşi Veli Bulvarı kesişiminde bulunan, ismi Uğur Mumcu Anıtı iken, Basın Anıtı olarak değiştirilen anıtın isminin yeniden “ Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesini önermekteyim.

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 21. Maddesine göre önerinin gündeme alınmasını, gündeme alınması halinde kabulü için oylanmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

       Belediye Meclis Üyesi Seçkin Kolukırık Söz Alarak Şu İfadeleri Kullandı

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde; düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının temel yollarından birisinin, basın ve yayın özgürlüğü olduğu ifade edilmiştir. Basın ve yayın özgürlüğü de demokratik hukuk devletlerinde, anayasal güvence altında alınmıştır.

Gazeteciler; halkın gerçekleri ve doğruları bilme hakkı adına, kendi açısından sonuçları ne olursa olsun, gerçeklere ve doğrulara saygı duymak ve uymak zorundadır. Günümüzde bu kriterlerde gazeteci az sayıda bulunmaktadır. Dolayısıyla uluslar arası haklara, sorumluluklara, anayasamızda geçen geçerliliklere uygun gazeteciler de el üstünde tutulmalı, değer görmeli ve hakları kendilerine verilmelidir.

Hakkını teslim etmemiz gereken değerlerden birisi de rahmetli Uğur Mumcu’dur. Uğur Mumcu, son yazılarından birisinde;

Ben Atatürkçüyüm,

Ben Cumhuriyetçiyim,

Ben laikim

Ben antiemperyalistim,

Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım

Ben özgürlükçüyüm,

Ben insan hakları savunucusuyum,

Ben terörün karşısındayım, demiştir.

Uğur mumcu belki de bu yazısından sonra, belki de Türkiye’ye büyük bedeller ödeten terör örgütlerine yazdığı yazılardan sonra, 24 Ocak 1993’te Ankara’da evinin önündeki arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitirmiştir.

Biliyoruz ki Türk Gazetecileri tarihinde çok önemli bir yeri olan Rahmetli Uğur Mumcu 22 Ağustos 1942 tarihinde Kırşehir’de doğmuştur. Şehrimiz hemşerisine sahip çıkmış ve adına yaptırdığı anıt ile onurlandırmıştır. Fakat bu onurlandırma zamanla gündemini kaybetmiştir. Sosyal ve ekonomik anlamda Kırşehir için önemli olan bu anıta, Kırşehir Belediyesinin meclis üyeleri olarak bizim sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Basın anıtının isminin “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesinin, restorasyonunun sağlanması, peyzaj çalışmasının yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum ve meclisimize bu öneriyi sunuyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On