“Tüylü Dostlarımızı Unutmayın!”

13 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6441 defa okundu.
“Tüylü Dostlarımızı Unutmayın!”

Sokaktaki tüylü dostlarımızın Su ihtiyaçları oluyor ama söyleyemiyorlar, dışarısı çok sıcak ama sığınacak bir yer bulamıyorlar…

       Sokakta yaşamak onlar için yeteri kadar tehlikeli ve buna ek olarak sıcak havalar da hayati tehlikeler doğurabiliyor. Sokakta yaşayan hayvanların temiz su ve barınacak bir yer bulması önemli bir sorun. Özellikle sıcak yaz günlerinde serinleme ihtiyaçları olduğundan daha fazla temiz suya ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle sokaklarda, parklarda onlar için su kapları bulundurulması, barınabilecekleri gölge alanlar yaratılması gerekiyor. Konuyla Alakalı Olarak Veteriner Hekim Berat Yağmur, Gazetemiz muhabirine açıklamalarda buldu. Yağmur, ‘Tüylü Dostlarımız için halkımızın duyarlı olması gerekiyor’ diyerek şunları söyledi; Su, hayvanlar için hayati öneme sahiptir. Sıcak havalarda köpeklerin ve kedilerin günlük tükettikleri besinin 2 buçuk katı kadar su tüketmesi gerekir. Kediler ve köpekler aşırı sıcak ve artan susuzluk nedeniyle halsiz düşebilir, hatta kalp krizi geçirebilirler. Onların sıcaktan bu derece etkilenmesinin nedeni ise ter bezlerinin olmayışıdır. Bu nedenle sıcağa karşı oldukça duyarlı hayvanların, insanlar tarafından rahatlatılması ve su ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

Sokakta yaşayan hayvanların su ihtiyacını karşılarken suyu metal kaba koymamak gerekir. Isınan kap, kedi ve köpeklerin dil ve ağızlarının yanmasına, suyun ısınmasına neden olacaktır. Sokağınızda yaşayan hayvanların su dolu kaplarını parklarda gölge ve kuytu alanlara yerleştirebilirsiniz.

   Yağmur, Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların yemek bulması da zordur. Halsizlik ve susuzluk çeken hayvanların kolayca erişebileceği noktalarda kuru mama bulundurulmalı ve boşalan mama kapları mutlaka tazelenmelidir. Bu sevimli dostları yemek atıkları ile beslemek çok yanlış bir davranıştır. Yemek atıkları sıcak havada hızlı bir şekilde bozulabileceğinden onların zehirlenmelerine ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilirsiniz.

Sokağınızda yaşayan hayvanlar için plastik mama kaplarında kuru mama bulundurabilir, kedi ve köpekler için özel üretilmiş yaş mamaları da tercih edebilirsiniz. Ancak yaş mamaların hemen tüketilmesini beklemeli, kalan mamayı sıcaktan bozulma riskine karşı kapta bırakmamalısınız.

Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların da dinlenebilecekleri rahat ve gölge bir alana ihtiyaçları vardır. Özellikle güneş ışığından uzak parklara, ağaçlık alanlara satın aldığınız ya da farklı malzemelerle tasarladığınız kulübeyi yerleştirebilirsiniz.

Marketlerde bulabileceğiniz boş ve sağlam kolileri sokak hayvanları için yeni bir eve dönüştürebilirsiniz.   Kediler için yaptığınız barınağı köpeklerin yoğun olduğu bir bölgeye yerleştirmeyin. Kulübe yakınlarına mama ve su kapları koyarak hayvanların ilgisini bu alana kolaylıkla çekebilirsiniz.

Sokaktaki canlılar için kulübe yaptıktan sonra pet şişeden sumatik de yapabilir, onların serinlemesini sağlayabilirsiniz. Sumatik yapımı gibi pek çok pratik bilgiyi Sevimli Dostlar sayfamızda bulabilirsiniz.

Dışarıda yaşayan kuşlar da sıcaktan çok kolay etkilenmekte, sıcak hava nedeniyle ani ölüm tehlikesiyle karşılaşabilmektedir. Kedi ve köpekler için koyduğunuz su kapları onlar için fazlasıyla derin olduğu için kuşlar bu kaplardan su içememektedir. Bunun için kuşlara özel kaplar tercih edilmelidir. Geniş ağızlı ve sığ kaplar kuşlar için en ideal su ve yem kaplarıdır. Kaplar güneş almayan cam önlerine, balkonda kuytu köşelere yerleştirildiğinde kuşlar hem su içebilecek hem de neşeli bir şekilde duş alabilecektir.

Yağmur, Kuşlar için tercih edeceğiniz su ve yem kapları 4 parmak yükseklikte olmalıdır.

Kediler, köpekler ve kuşlar sıcak çarpması, açlık, susuzluk nedeniyle bazı belirtiler gösterebilmektedir: Hızlı nefes alıp verme, Morarmış dil veya renksiz diş etleri, Güçsüzlük, halsizlik gibi belirtiler, Kusma ve ishal, Baygınlık, Salya, Şok

Eğer sokakta yaşayan hayvanlarda bu gibi belirtileri gözlüyorsanız, nemli bezle baş bölgesini nemlendirmek vücut ısısının düşmesine yardımcı olacaktır. Ancak ilk müdahaleden sonra hayvanı veteriner hekim kontrolüne götürmenizde fayda var. Veteriner kontrolünde serum tedavisi, oksijen desteği yapılabilir ve hayvanın kısa sürede normal hayatına dönmesi sağlanabilir. (Haber İlknur Öncü)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN