TUVALETE GİDEMEYEN ÇOCUKLAR VAR

5 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
219 defa okundu.
TUVALETE GİDEMEYEN ÇOCUKLAR VAR

wc40 Arena Gazetemizin Okul Önlerinde Görüşmüş olduğu Anne ve babalar

Bazı çocuklar, okul tuvaletlerine uyum konusunda sorun yaşıyor olduklarını belirttiler.

İlimiz Psikologlarına ’da sorduk soruşturduk onlarında farklı bir düşüncede olmadığını öğrendik

Bazı çocuklar, okul tuvaletlerine uyum konusunda sorun yaşıyabiliyor. Boylarına uygun olmayan veya temiz olmayan tuvaletleri kullanmak istemeyebiliyorlar. Peki, ama bu durumda neler yapılmalı? Tuvalet fobisinin önüne nasıl geçilebilir?

Tuvaletten kaçınma durumu birçok çocukta görülüyor. Okul tuvaletlerine girmek de kimi zaman bazı çocuklar için önemli bir soruna dönüşüyor. Uzmanlar bu sorunun önemsenmesi ve önüne geçilmesi konusunda ailelere uyarılarda bulunuyor.

TUVALETE GİDEMEYEN ÇOCUKTA KABIZLIK GÖRÜLÜYOR

Çocuklar, evde düzenine alıştığı, temiz tuvaletleri kullanır. Okulda ise çoğu zaman tuvalet ortamı farklıdır. Bu duruma alışamayan öğrenciler, tuvaletleri yadırgar ve okulda tuvalete gitmek istemez. Tuvaleti reddeden ve gün boyu tuvaleti kullanmayan çocuklarda kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler görülür. Bu tür durumlarda çocuğun üzerinde baskı hissedeceği ısrarlarda bulunmak yapılan yanlışların başında gelir.

NELER YAPILMALI?

Çocuğun üzerinde tuvaleti kullanmak konusunda endişe yaratan durumu anlamak önemlidir. Bazı anne babalar bu endişeyi ortadan kaldıracak desteği sunmak yerine endişeyi yersiz görebilmektedir. Bu endişenin daha farklı sorunlara dönüşmemesi için eğer çocuğunuz okul tuvaletine girmekte sıkıntı yaşıyorsa mutlaka bir çocuk psikoloğundan destek alın. Çocuğun tuvalet konusunda yaşadığı sıkıntıyı öğretmeniyle mutlaka paylaşın. Çocuğunuzu ders esnasında, acil durumlarda öğretmeninden nasıl izin isteyeceği ve yardım alacağı konusunda bilgilendirin.

HİJYENİK OLMAYAN TUVALETLER SIKINTI YARATIYOR

Bazı çocukların okul tuvaletini evlerinde alıştığı gibi temiz bulmadığı için okul tuvaletlerini kullanamadığını söylemekteler. Türkiye’nin lider hijyen markası  Domestos’un Türkiye temsili olarak yaptırdığı araştırma da okul tuvaletlerinin hijyenik bulunmadığını doğrular

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN