TÜRKOLOJİ ÖĞRENCİLERİ AHİLİK’İ DİNLEDİ

22 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
339 defa okundu.
TÜRKOLOJİ ÖĞRENCİLERİ AHİLİK’İ DİNLEDİ

ahi-evran

Türkçe aşığı öğrenciler , “Türk Kültüründe Ahilik ve bu bağlamda Ahi Evran Üniversitesi’nin Önemi”ne vakıf oldu.

 

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile ve Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, 150’nin üzerindeki Türkçe sevdalısı öğrenciye, “Türk Kültüründe Ahilik ve bu bağlamda Ahi Evran Üniversitesi’nin Önemi”ni anlattı.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Yunus Emre Enstitüsü tarafından 15 Ağustos tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Türkçe Yaz Okulu” etkinliği kapsamında dünyanın 42 ülkesinden Türkiye’ye gelen uluslararası Türkoloji öğrencilerine üniversite, Ahilik ve şet kuşatma kavramlarını tanıttı.
Rektör Karakaya, bu sene altıncısı düzenlenen etkinliklerde 59 üniversiteden 150’nin üzerindeki Türkçe sevdalısı öğrenciye, “Türk Kültüründe Ahilik ve Bu Bağlamda Ahi Evran Üniversitesi’nin Önemi” üzerine bir konuşma yaptı.
Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan ise şet kuşatma törenleri hakkında öğrencilere bilgi verdi. Şet kuşatmanın Ahilikte önemli bir yere sahip olduğunu belirten Ceylan, bu uygulamanın Ahi teşkilatında kalfalıktan ustalığa geçiş aşamasında bir gelenek olduğunu ifade ederek Ahiliğin tasavvuf ve ahlaka dayandığını aktardı. Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, “Ahi” sözcüğünün kardeşlik anlamına geldiğini, bazı yerlerde ise cömertlik anlamında kullanıldığını vurgulayarak, Anadolu Kadınlar Birliği’nin (Bacıyan-ı Rum) kurulmasında etkili olan Ahi teşkilatının kadınlara yönelik ilk oluşumun kurulması konusunda da etkili olduğunu dile getirdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN