Türkiye’de ve Kırşehir’de Kaman Cevizi

21 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4365 defa okundu.
Türkiye’de ve Kırşehir’de Kaman Cevizi

Türkiye’de son yıllarda cevizin gittikçe artan önemi ve kaliteli cevizlerden birisi Kırşehir’in Kaman İlçesi’nde boy gösteriyor.

Türkiye’de ve Kırşehir’de Kaman CeviziTürkiye’de son yıllarda cevizin gittikçe artan önemi ve kaliteli cevizlerden birisi Kırşehir’in Kaman İlçesi’nde boy gösteriyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe ve Bitkileri Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz bizlere Kaman Cevizi’nin öneminden bahsetti.

Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe ve Bitkileri Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, Kaman Cevizi’nin Türkiye geneli ve Kırşehir’in cevizdeki önemini bizlere şöyle açıklıyor:

“Türkiye cevizin gen merkezleri arasında yer alan önemli bir ülkedir. Anadolu’da ceviz yetiştiriciliğinin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bugün itibariyle Çin, ABD ve İran’ın ardında Türkiye yaklaşık yıllık 150 bin ton üretimiyle Dünya’da 4. Büyük ceviz üreticisidir.

“Bununla birlikte kendi ceviz üretimimiz tüketimimize yetmemekte çok sınırlı ihracat yapılmakla büyük oranda tüketim açığını ithalatla karşılamaktayız. Üretimimizi dağınık ağaçlardan ve birbirine benzemeyen cevizlerden oluşması sebebiyle kalite ve pazarlama sorunları yaşanmaktadır.

“Bu üretim açığı ve kalite sorunu üreticileri kapama bahçeler halinde üretim yapmaya sevketmiştir. Son yıllarda hem devlet desteği hem de piyasadaki açık nedeniyle en çok yeni bahçeler kurulan meyve türlerinden birisi cevizdir.”

Kırşehir’de ve özelde Kaman bölgesi Türkiye’de cevizleriyle ün yapmış önemli yörelerden birisi olduğunu belirten Yılmaz, “Bu bölgede (KR-1) , (KR-2) ve Kaman 1 ceviz çeşitleri bölgedeki ağaçlardan seleksiyon yöntemiyle Türkiye ceviz yetiştiriciliğine kazandırılmıştır” dedi.

Her yıl Kamanda ceviz festivali düzenlenme olduğunu söyleyen Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe ve Bitkileri Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, “Bu yöreye ait cevizler Türkiye’nin her yerinde özellikle Kaman ismiyle aranmaktadır” diye konuştu.

Kırşehir için cevizin önemi ne!..

Ceviz Kırşehir için en önemli marka ürünlerinden birisidir ve ilin tanılırlığına katkı sağlamaktadır.

Son yıllarda Kırşehir’de kurulan ceviz bahçeleri verimli ve kaliteli yerli ve yabancı ceviz çeşitleriyle kurulmaktadır. Kaman 1 çeşidi de özellikle bölgede tercih edilmektedir. Kaman 1 çeşidi meyve kalitesi ve lezzeti açısından birçok yerli ve yabancı çeşitten üstün özellikler göstermektedir.

Cevizin yararları nedir peki…

Ceviz meyveleri yüksek oranda yağ protein ve lif içermektedir. Vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengindir.

Ayrıca meyve bileşiminde yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir. Cevizin yağı yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri içermektedir. Bu sayede kolestrol rahatsızlığı bulunanlar açısından özellikle tüketilen bir meyvedir.

Esansiyel yağ asitlerinden olan omega 3 ve omega 6 içermesinden dolayı hem çocukların hem de yetişkinlerin tüketmesi gereken bir meyvedir. Tüm meyveler içerisinde gümüş ihtiva eden tek meyvedir ve gümüş beyin gelişimi ve sağlığı açısından önemli bir elementtir. Bu nedenle özellikle çocukların tüketmesi tavsiye edilir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN