TÜRK MUTFAKLARININ VAZGEÇİLMEZ GELENEĞİ

8 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
145 defa okundu.
TÜRK MUTFAKLARININ VAZGEÇİLMEZ GELENEĞİ

TÜRK MUTFAKLARININ VAZGEÇİLMEZ GELENEĞİ

Kırşehir’de kış hazırlıkları Hummalı bir şekilde devam ediyor. Kimi ev hanımları salçalık domates, biber alarak, kimileri ise kurutmalıkları hazır hale getirirken, kimi ev hanımları ise turşuları hazır hale getirmeye başladı. Kışın birçok sebzeyi bulmakta güçlük çeken kadınlarımız yaptıkları konserveler ile işlerini kolaylaştırma yoluna başvuruyor. Türk Mutfaklarının geleneklerinden biri haline gelen salça yapımı hazırlıkları ve konserve yapımı tam gaz devam ediyor. Kışa girmeden önce yapılan bu hazırlıklar kış geldiğinde ev hanımlarının işlerini bir hayli kolay hale getiriyor.

HEM EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANIYOR HEM DE DOĞAL TÜKETİM ARTIRILIYOR

Yöresel lezzetleri ve geleneksel yemekleri mutfaklarından eksik etmemek için salça yapan Kırşehirli Kadınlarımız ev ekonomilerine de bir hayli katkı sağlıyor. Günümüz ekonomik koşulları ele alındığında beyaz eşyadan giyime, teknolojiden gıda sektörüne kadar hemen hemen nerdeyse, tüm ürünlere yüzde elliden fazla zam geldi. Evinin geçimini kolay hale getirmeye çalışan kadınlar kendi yaptıkları hazırlıklar ile hem tasarruf sağlıyor hem de doğal ürün tüketimini arttırıyor.

KAZANLARA KOYUP ODUN ATEŞİNDE KAYNATILIYOR

Pazardan aldıkları domatesleri ve biberleri çektirme işleminden sonra 1 gece bekleten Kırşehirli Kadınlar, Daha sonra kazanlara koyup Odun ateşinde yaklaşık 4-5 saat kaynatıyorlar. Uzun süren Salça yapımı kadınlar için bir o kadar yorucu da olsa, kendi yaptıkları salçalardan zevk alır hale geliyorlar. Hazır salçaların marketteki satışa sunulan fiyatlarından dolayı, Kırşehir kadınları pazardan domates almayı tercih ediyorlar ve ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Doğal tüketimden yanayız diyen Kamanın demirli köyünden Rabia Bayram yaptığı açıklamada şunlara değindi; “1 günde yaptığımız salçayı 1 sene boyunca tüketiyoruz. Fabrikalarda yapılan salçaları kullanmıyoruz. Onların içerisinde neler olduğunu, katkı maddelerinin olup olmadığını  bilmediğimizden dolayı kendimiz yapmayı tercih ediyoruz. Kendi yaptığımız salça ile yemekler daha lezzetli oluyor. Zaten yemeğin tadını veren salça ve yağdır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On