Türk Lirası En İyi Ayına Hazırlanıyor

3 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
311 defa okundu.
Türk Lirası En İyi Ayına Hazırlanıyor

48337127

Kırşehir’de Seçim sonrası çeyreğin düştüğü gibi Türk Lirası da en iyi aylarına hazırlanıyor.

 

Kırşehir’de olduğu gibi Türkiye’de de Ak Partinin oylarının yüksek olması ve tek başına hükümet olması çeyreği ve türk lirasnı etkiledi.Hükümetin kurulacağına dair iyimserlikle Türk Lirası Ocak 2016’dan beri en iyi ayını kaydetmeye hazırlanıyor.

Bloomberg News’un haberine göre, 1 Kasım seçimleri öncesi son işlem gününde Türk Lirası, Ekim ayında yüzde 3,9 oranında değer kazandı. Borsa ile tahviller Kasım ayından beri en büyük aylık kazanca hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Saat 2.43 itibariyle Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 0,8 oranında değer kazancıyla 2,9116 seviyesinde bulunuyor. 10 yıllık tahvil faizler 11 baz puan düşüşle yüzde 9,77 seviyesine gerileyerek bu ay 126 baz puan düşüşle Ekim 2014’ten bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Londra Standard Chartered gelişmekte olan piyasalar ekonomisi Philippe Dauba-Pantanacce, Türk Lirası’nın gelişmekte olan piyasalardaki ralliden yararlandığını fakat aynı zamanda koalisyon hükümetinin Türkiye için pozitif olacağı fikrinin piyasa tarafından anlaşıldığını söyledi.

Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel ise müzakerelerin gürültülü geçmesinin muhtemel olduğunu kaydederek Türk Lirası’nın sert değer kaybetmesi ve kurun 3,1 seviyesini aşması durumunda TCMB’nin FED söylemini değiştirerek sıkılaşmaya başlayabileceğini belirtti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN