TÜRK FİLMLERİNİN USTA OYUNCUSU SÜMER TİLMAÇ HAYATINI KAYBETTİ

13 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
463 defa okundu.
TÜRK FİLMLERİNİN USTA OYUNCUSU SÜMER TİLMAÇ HAYATINI KAYBETTİ

1090334_620x410

Ünlü oyuncu Sümer Tilmaç, katıldığı bir davette geçirmiş olduğu ani kalp yetmezliğine bağlı, kalp durması nedeniyle şuurunu yitirerek kaldırıldığı Liv Hospital Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Liv Hospital hekimlerinin yaptığı açıklamaya göre, hastaneye ulaştığında şuuru kapalıydı ve kalbi yeterli miktarda kan pompalamıyordu. Liv Hospital hekimleri tarafından yapılan 1 saat 40 dakikalık ileri yaşam desteğine rağmen Sümer Tilmaç 21.40 itibarıyla hayatını kaybetti. 40 Arena gazetesi olarak Türk filmlerinin sevilen oyuncusu Sümer Tilmaç’ın ailesi, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

SÜMER TİLMAÇ KİMDİR?

1964 yılında Arena Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. 1968’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210’dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır. Bugün halen Yeşilçam oyuncuları denen oyuncular grubundan gelip günümüz tiyatro ve sinema sektöründe tutunmuş sayılı oyunculardan biridir.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık ödülü kazandı ve son olarak “Çakallarla Dans” filminde oynadı. 12 Haziran 2015 günü Sedat Peker’in düğün töreni sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ödülleri:

Sadri Alışık Ödülleri, 2002, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Son

 

Rol aldığı tiyatro oyunları:

Kanlı Nigar : Sadık Şendil

Yedi Kocalı Hürmüz : Sadık Şendil

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN