Tüp Satışları Azaldı

19 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
960 defa okundu.
Tüp Satışları Azaldı

Doğalgazın hemen hemen tüm evlere girmesiyle birlikte tüp satışları da azaldı.

Tüp Satışları Azaldı

İlimiz Tüpçü Esnafları, satışlarının yüzde 70 oranında azaldığını söyledi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de birçok ilçe de ve mahallede doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Elit kesimden kırsal kesime kadar her yere doğalgaz döşemeyi planlayan belediyeler hızla tüm kente doğalgazı yaymış durumda. Geçmişten günümüze gerek ısınmada gerekse de mutfakta normal ev tüpünü kullanan vatandaş yavaş yavaş doğalgaza geçiyor. Vatandaşın doğalgaza geçmesiyle tüp satışları yarı yarıya düştü.

DOĞALGAZ TÜM ŞEHRİ SARIYOR

Daha uygun fiyatı ve kullanım kolaylığı ile vatandaşa hizmet sunan doğalgaz zamanla tüm şehri saracağa benziyor. Bu durumda tüp satışları da tamamen bitecek. Tüp satışlarından elde edilen kazancında oransal olarak düşmesiyle birlikte tüpçü esnafı kırsal kesimlere yönelerek tüp satışlarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaya başladı.

“İŞ HACMİMİZ DÜŞTÜ”

İlimiz Esnafları, “şehre doğal gaz geldiğinden bu yana işlerimiz yüzde 60-70 oranında düştü. Genel olarak ev ve iş yerlerine tüp satışları yapıyoruz. İnsanlar bizi arıyor sipariş veriyorlar ve bizde insanların tüp ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz geçmişte bu işten çok iyi kazançlar elde ettik. Ancak son zamanlarda doğal gaza geçilmesiyle birlikte tüp satışlarımız yüzde 60-70 oranında düştü. İş hacmimiz düştü. Satışlarımızın bu denli düşmesiyle birlikte kendi servis ücretlerimizi bile karşılayamaz hale gedik”  “

“KAMPANYALAR YAPIYORUZ”

“Şu an Kırşehir’de evlere tüp servisi iyice azaldı. Özellikle apartman gibi toplu oturulan yerlere doğal gaz geldi ve bu da bizim satışlarımızı büyük ölçüde düşürdü. Genel olarak hiçbir esnaf liste fiyatından satış yapmıyor. Tüm esnaf iskontolu satışlara yöneliyor. Biz satışlarımızı arttırmak için her işletmede olduğu gibi çeşitli kampanyalar yapıyoruz. Zaten genel olarak hiçbir esnaf resmi fiyatlardan satış yapmıyor. Genellikle iskontolu satışlar yapıyoruz. Bunun yanında müşterilerimize ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Daha çok müşteri arayışına giriyoruz. Böylelikle şehir merkezinde olan müşteri açığını köylerde oturan vatandaşlardan tamamlamaya çalışıyoruz. Eskiden müşteri bizi arıyordu şimdi biz müşteriyi arıyoruz”

‘DOĞALGAZ DAHA UYGUN’

Tüple doğalgazı maddi açıdan karşılaştıran Esnaflar, tüpe oranla doğalgazın daha uygun fiyatta olduğunu söyledi ve devam etti, “Doğalgaz ile tüpü karşılaştırdığımız zaman tabi ki doğal gazın maddi açıdan daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Tüpe oranla doğalgaz da insanların kazancı bayağı oluyor. Tabi doğal olarak insanlarda tüp yerine daha çok doğalgazı tercih ediyorlar. Ama bu uygunluğun ne kadar devam edeceği tartışılabilir. Doğalgaz tamamıyla Türkiye’ye yerleştiği zaman belli bir tekelleşme olacaktır. Bu durumda doğalgaz fiyatları da yükselecektir. Bu da insanları maddi açıdan zorlayacaktır. Bu da insanların tekrar tüpe dönmesine neden olabilir. Bunun yanında doğalgaz ithalatı yaptığımız Rusya bunu bir strateji olarak kullanıp doğalgaz vermezse bu da ülkemiz için bazı sıkıntılara yol açabilir”

“MAKSİMUM 10 TÜP SATIYORUZ”

Türkiye genelinde tüp fiyatlarının dövize endeksli olduğunu söyleyen Esnaflar, şu an için tüpte verginin bir hayli fazla olduğunu söyledi. “Ülkemizde tüp fiyatları dolara oranla yükseliyor ve düşüyor. Bunun yanında tüpten alınan vergiler ülkemizde bayağı yüksek. Tabi ülkenin istikrarı için belki de bu vergiler şart ama genel olarak tüpü gariban vatandaşlar kullandığı için bu zamlardan vergilerin ağır olmasından da en çok bu insanlar etkileniyor. Biz eskiden günde 35 tane tüp satarken şuan maksimum 10 tüp satıyoruz. Bunlara servis masraflarını, araç masrafını vergileri de eklersek giderimiz bir hayli çok ve bu da bize kazanma şansı bırakmıyor” şeklinde konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN