TUNCAY ÖZKAN KIRŞEHİR’DEYDİ

16 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
396 defa okundu.
TUNCAY ÖZKAN KIRŞEHİR’DEYDİ

DSCN1735

Kırşehir’e Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları’nın ‘Demokrasinin Açısı’ programı için gelen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Gazeteci Tuncay Özkan, “Nezarette tıraş olmama dahi müsaade etmediler.”

 

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Gazeteci Tuncay Özkan Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarının düzenlediği ‘Demokrasinin Açısı’ programı çerçevesinde önceki gün Kırşehir’e geldi.

Kırşehir’de partilileri ile bir araya gelen Özkan 2008 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alınmıştı. 10 Mart’ta cezaevinden çıkan Özkan bugüne kadar Türkiye’de 70 il dolaşarak cezaevinde yaşadıklarını anlatıyor. Kırşehir’de de yaşadıklarını paylaşan Özkan, “Polisler aşağıda çağırmaya başlayınca baktım, böyle büyük kameralarla gelmişler, ‘kamera şakası mı yapıyorsunuz çocuklar hayırdır?’ dedim. “Yok” dediler “biz polisiz”. ‘Nereden bileceğim sizin polis olduğunuzu’ dedim, arkalarını döndüler. Sırtlarında polis arması var. ‘Ben kapıyı açıyorum siz gelin’ dedim. Bizim ev 80 metrekare 120 polis içeri doluştu. Polislere, ‘bir yarınız çıkın bir yarınız içeride kalsın ne yaptığınızı bir göreyim’ dedim. Dokuz saat sonra evden çıktım. Emniyete gittik. Nezaretteyiz, beşinci gün sabaha karşı, Ramazan ayı su vermiyorlar, yarım litre su veriyorlar. Gömlek, takım elbise değişimine hatta sakal tıraşı bile olmama izin vermiyorlar. Neden sakal tıraşı olmama izin vermiyorsunuz dedim, savcı bey öyle istiyor dediler. Gittik savcı beye, üç tane savcı oturuyorlar yan yana cam kenarında Zekeriya Öz savcı var. Ortada Nihat Taşkın savcı var. Yan tarafta da Mehmet Ali Pekgüzel adlı savcı var. ‘Siz beni neden aldınız?’ sorusunu sordum sürekli” diye konuştu.

Sorguya çıkınca kendisinin suçunun söylenerek savunma yapmak istediğini anlatan Özkan  anılarını, “Ben savunma yapmak istediğimi söyledim. Savcılar kendi aralarında konuştular. Mahkeme başkanı ‘söyleyin’ dedi. Savcılar ‘biz süre istiyoruz. Süre istiyoruz’ deyince mahkeme başkanı çok kızdı. Mahkeme Başkanı, ‘Ne süresi kardeşim adam 1 yıl 2 aydır burada’ yatıyor dedi. Söylesenize suçu ne ise bunun üzerine savcılar yine kendi aralarında konuştular, o zaman biz ara istiyoruz dediler. Mahkeme 3 saat kadar ara verdi. Dönünce mahkeme başkanı Köksal Şengün, savcıya dönerek ‘buyurun savcı bey’ dedi. Daha sonra Köksal Şengün’ü bizim tahliyemizi istediği için mahkeme başkanlığından aldılar. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, ‘Sanık Ahmet Tuncay Özkan’a suçunun söylenmesi ihsası rey olacağından söylenmemesine ancak sanık suçunu en iyi kendisi bildiğinden anlatması durumundan mahkemenin bundan yararlanacağına ifadelerine yer verdi. Ben o gün Türkiye için çok korktum. Yani masumiyeti istedikleri gibi cezalandırabilir. İstediklerini yapabilirler. Onun üzerine dedim ki, Orta Çağda bile insanlara sen şu suçtan dolayı buradasın şundan yargılanıyorsun deniyordu. Böyle bir şey olamaz, ama oldu ve biz bu güne geldik” diyerek tamamladı.

Özkan, il başkanı ve partilileri ile istişare yaptıktan sonra Kırşehir’den İstanbul’a hareket etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN