TSO’dan (MEGİP) Açıklaması

29 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
865 defa okundu.
TSO’dan (MEGİP) Açıklaması

 

TSO’dan (MEGİP) Açıklaması

TSO Başkanı Selahattin Ekioğlun’dan istihdam seferberliği (MEGİP) hakkında basın açıklamasında bulundu.

Başkan Ekicioğlu yaptığı basın açıklamasında önemli noktaların altını çizerken, konuşmasında şunları kaydetti; “İstihdam seferberliği kapsamında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında 2 yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenecek.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin EKİCİOĞLU; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde hayata geçirilecek proje ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Nitelikli eleman sorunu iş dünyasının sürekli gündeminde olan bir problemdir. Meclis ve meslek komitelerimize yaptığımız dönemlik anketlerde öne çıkan sorunların başında nitelikli eleman konusu mutlaka yer almaktadır.

TALEP İŞVERENDEN, EĞİTİM ÜCRETLERİ İŞKUR’DAN, EĞİTİM ODA VE BORSALARDAN

Bu soruna merhem olabilmek adına İŞKUR ve TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi hedefiyle bir protokol imzalandı. Protokol kapsamında; kamu – özel sektör işbirliğinde teorik ve pratik eğitimlerin birleştirilmesini içerecek mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatacağız. Protokolün geçerli olduğu iki yıl boyunca Oda-Borsalar ile İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla düzenlenecek mesleki eğitim kurslarında işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikteki işgücü, işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programları ile yetiştirilecek.

KURSİYERLERE CEP HARÇLIĞI

Kursiyerlerin eğitim ücretlerini İŞKUR karşılayacak. Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu eğitimlere katılan kursiyerler cep harçlığı alacaklar. İŞKUR, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacak.

İŞVERENE ELEMANINI TANIMA, İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA İMKÂNI

Kurslar işverenler için de çalıştıracağı elemanı tanıma imkânı sağlıyor. İşveren programa dâhil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebilecek. Firmalar eğitime katılan kursiyerler için istihdam teşviklerinden de yararlanabilecekler.

İŞVEREN, NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İHTİYACINI BİLDİRSİN

Bu noktada ilk etapta üyelerimizden beklentimiz; hangi meslekte, hangi nitelikte işgücüne ihtiyaç duyduklarını İŞKUR veya KTSO’ya bildirmeleri. Böylece piyasada karşılığı olan nitelikte elemanlar yetiştirilebilecek ve yetişen işgününe de istihdam yaratılabilecek. Hem işveren, hem iş gören hem de ülke ekonomisi kazanacak.” dedi.

Detaylı bilgi için www.milliistihdamseferberligi.com/megip internet bağlantısından ulaşabilirsiniz. (Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN