TOMOGRAFİ YASİN YÜCESAN İLE EMİN ELLERDE

8 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
481 defa okundu.
TOMOGRAFİ YASİN YÜCESAN İLE EMİN ELLERDE

 

mr-sorumluluguna-yasin-yucesan-getirildi-7955683_x_400Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MR Teknisyeni olarak görev yapmakta olan Yasin Yücesan, MR bölüm sorumluluğu görevine getirildi.

 

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğt.ve Arşt Hastanesinin görüntüleme merkezinde bulunan MR ve Tomografi makinesinin ülkemizde bulunan üst model cihazlardan olup MR ve Tomografi randevusu Türkiye’de ki hastanelere kıyasla en az süreli olduğu bildirildi.

Tomografi nedir?

Röntgende ışınlarını, vücudun herhangi bir düzleminde odaklayarak, o dokuları net olarak görüntülemeyi sağlayan radyoloji tekniği. Başka organların arasında, arkasında kalan veya sınırları yeterince belli olmayan yumuşak dokular, bu yöntemle kolayca görülebilir tomografi
En basit yöntem olan çizgisel tomografide ışın tüpü, tek bir düz çizgi doğrultusunda, filmse ters doğrultuda hareket eder. Yapıların çoğu hareket sebebiyle flu çıkar, odaklanan yeriyse net olarak görülür. Dairesel ve elipsi biçimli tomografilerde de aynı net sonuç alınabilir. Yeni geliştirilen Bilgisayarlı Tomografiler; röntgen ışınlarının dokularda farklı tutulmaları ve bilgisayar yardımıyla değerlendirilmeleri sayesinde daha kaliteli ve hassas görüntüler elde edilmesini sağlar.
Düz röntgen ışınları çok uzun zamanlardan beri teşhis metodu olarak kullanılmaktaydı. Ancak bu metodla yumuşak doku dediğimiz kemik dışı organlar arasında yoğunluk farkı olmadığından bilgi edinilemiyordu. Bilgisayarın kısa sürede çok hızlı hesap yapmasından faydalanılarak, çok az görüntü farkının daha belirgin hale getirilmesine çalışıldı. Ayrıca dokuların dilim dilim kesitler halinde görüntüleri elde edilerek lezyonların tam yerinin belirlenmesi bilhassa beyin ameliyatlarının az travma ve sekelle gerçekleşmesi için lüzumluydu. Bu sebeple yola çıkan bilim adamları, değişik açılardan gelen röntgen ışıklarının dokularda tutulmasının bilgisayarlarca değerlendirilerek, kaliteli görüntüler elde etmeyi başardılar.
Beyin hastalıkları, bilhassa urları hakkında, daha önce hiçbir teşhis metodunun sağlayamadığı ve lezyonların yerini ve büyüklüğünü kesitler halinde görüntüleyen bilgisayarlı beyin tomaları imal ettiler. Ayrıca damardan kontrast madde verilerek organların damarla ilgili yapıları hakkında da detaylı malumat görüntülemek mümkün oldu. Bunların çok başarılı olması, bütün vücut yumuşak dokularında kullanılmasını gündeme getirdi. Şu anda bilgisayarlı tomografi cihazları, beynin yanısıra, bütün vücudu enine veya boyuna kesitler halinde tetkik edebiliyor.
Elde edilen görüntüler direkt röntgen ışınlarının fotoğraf filmi üzerindeki görüntüleri değil, değişik açılardan gelen röntgen ışınlarının dokularda tutulması farkının bilgisayarca hesaplanması sonucu oluşturulan resimlerdir. Bir santimden daha küçük yapıların ve urların bile yeri ve şekli tespit edilebilmekte, boyutları hesaplanabilmektedir.
Görüntüyü kaliteleştirmek için bazen radyoopak (röntgen ışıklarını geçirmeyen) maddeler de ilave olarak kullanılmaktadır. Bu işlem esnasında kullanılan röntgen ışıklarıysa çok az olup, normal röntgen filmi kadar bile tehlikeli değildir. Daha önce tehlikeli ve zor olan beyin angiografisinden daha kolay uygulanmakta ve daha fazla bilgi vermektedir.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğt.ve Arşt Hastanesi tarafından yapılan açıklamada her MR ve Togografi cihazının aynı sonucu vermeyeceğini ileri sürererk Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılan cihazların son sistem olduğunu ve daha sağlıklı sonular verdiğini belirttiler.
Konuyla ilgili Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğt.ve Arşt Hastanesinden yapılan açıklamada, ilimizdeki  görüntüleme merkezinde bulunan MR ve Tomografi makinesinin ülkemizde bulunan üst model cihazlardan olup MR ve Tomografi randevusu Türkiye’de ki hastanelere kıyasla en az süreli olduğu bildirildi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MR Teknisyeni olarak görev yapmakta olan Yasin Yücesan, MR bölüm sorumluluğu görevine getirildi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde MR teknisyeni olarak çalışmakta iken MR (Radyoloji Bölümü) sorumluluğu görevine getirilen Yücesan, “MR biriminin güler yüzünü herkese gösterecek ve MR için gelen hastalarımızın korkularını yenmelerini de en iyi şekilde gidereceğiz.” dedi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi MR biriminde şehit yakınlarına, gazilere ve yaşlılara öncelik veriliyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN