TIP FAKÜLTESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR

7 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
609 defa okundu.
TIP FAKÜLTESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR

indir

Kırşehir’de kağıt üzerinde kurulu olan Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımı önümüzdeki seneye kaldı.
Ahi Evran Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sebati Kudret Saylam’ın 2012-2013 eğitim yılında öğrenci alacaklarını açıkladığı, ancak bir türlü gelişmenin ilerlemediği Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının önümüzdeki yıl olabileceği bildirildi.
Hatırlanacağı gibi 2 Ağustos 2011 tarihinde dönemin Valisi Mehmet Ufuk Erden ile birlikte imzalanan protokolle Kırşehir Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını alarak, ortak kullanımla öğrencilerin eğitimlerinin verilmesi öngörülmüştü. Ancak Tıp Fakültesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde eğitim vermesinin nüfus şartı dolayısıyla mümkün olmadığı yeni Rektör Vatan Karakaya tarafından açıklanmıştı.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya, “Tıp Fakültemiz ile ilgili hedeflerimizi kanun nüfustan kaynaklı bir yerde sınırlıyor. Öğrenci alabiliyoruz, ama Kamu Hastaneleri Birliği’nde devam etmek zorundayız” demişti.

Rektör Karakaya, kağıt üzerinde kurulu bulunan Tıp Fakültesi’ne bu yıl eğitim-öğretim dönemi öncesi ek yerleştirme ile öğrenci alımı noktasında YÖK’e baskı yapacağını açıklamıştı. AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya ise Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının büyük bir ihtimalle seneye gerçekleşeceğini söyledi.

Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımı ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya, “Şu anda Rektörümüz ve bizler bu işi takip ediyoruz. Nasip olursa Petlas sahipleriyle bir görüşmemiz olacak. Şu anda Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’ne morfoloji binamızı yapacağız. Bu sene içinde temelini atacağız. Tıp Fakültesi’nde zaten morfoloji binamız yapılır yapılmaz öğrencimiz okumaya başlayacak. Eğer bu sene temelini atarsak ve seneye binayı yetiştirebilirsek Tıp Fakültesi’ne öğrenci alma ihtimalimiz çok yüksek. Bu konunun da takipçisiyiz” dedi.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Tıp Fakültesi ile ilgili görevine başladığı ilk günlerde, “Hastanemizde yetersizlik var, fakat her halükarda çözülebilir. Fakat kanundan kaynaklı 700 bin nüfusun altında Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi kurulamıyor. Dolayısıyla bizim uygulama hastanemiz mecburen Kamu Hastaneleri Birliği altında ve buradaki büyüme de sınırlıdır. Çünkü şehrin talepleri sınırlı. YÖK’ün Yürütme Kurulu’ndan bilgi aldım, öğrenci dağılımı tamamlandı. Eğer yoksa ek kontenjanla öğrenci almayı düşünüyorum. Bu dönemde alınması için zorlayacağım. Ek kontenjana talip olacağız. Şehir hassasiyeti olarak hak veriyorum bir an evvel fakültemize öğrencimiz gelsin istiyoruz. Ama bunu yaparken de gençlerimizi düşünmemiz lazım. Burada yetiştireceğimiz hekimin laboratuvarı, altyapısı bunları oluşturmadan sadece şehri memnun etmek değil, biz yaptığımız işin kalitesi önemli. Gençlerimiz bizim her şeyimiz, o anlamda altyapıları tamamlamak için bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız” açıklamalarında bulunmuştu.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Yükseköğretim Kuruluna sunulan Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü bünyesinde bilim dalları açılması konusundaki teklifi 2015 yılı Şubat ayında kabul edilmişti.
Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı bünyesinde Romotoloji Bilim Dalı ve Algoloji Bilim Dalı, İç Hastalıkları Anabilim Dalında ise Nefroloji Bilim Dalı, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı ve Gastroentoroloji Bilim Dalı açılmıştı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN