Ticaret ve Sanayi Odası’nda Bilgilendirme Toplantısı

2 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
405 defa okundu.
Ticaret ve Sanayi Odası’nda Bilgilendirme Toplantısı

thumbnail_7

Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda ‘Yeni Teşvik Yasası’ İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda TC. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin’in katılımıyla ‘Yeni Teşvik Yasası’ ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen ve çok sayıda yatırımcının katıldığı bilgilendirme toplantısında konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu: ‘’Yeni Yatırım Teşvik Bölgeleri içerisinde 4. Bölge’de yer alan ilimizin ekonomik gelişimine çok önemli katkı sağlayacağına inandığımız, yatırımcılarımızı ilimizde yatırım yapmaya teşvik edecek olan Yeni Teşvik Sistemi konusu hakkında düzenlemiş olduğumuz Bilgilendirme Toplantısı için ilimize gelen TC. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı, hemşehrimiz Sayın Mehmet Yurdal Şahin’e teşekkür ediyor, siz değerli katılımcılara hoş geldiniz diyorum.’’ dedi.

Kırşehir’de 2016 yılı içerisinde Ekim ayına kadar Teşvik Uygulama Sistemi’nden yararlanan sektör ve firmalar hakkında bilgi veren Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu: ‘’Kırşehir’de 2016 yılında, Teşvik Uygulamaları Sisteminden; enerji sektöründe faaliyet gösteren 18 firmamız, eğitim alanında faaliyet gösteren 2 firmamız, 1’i makina 1’i de demir-çelik olmak üzere imalat sektöründe faaliyet gösteren 2 firmamız yararlanmıştır.’’ ifadelerini kullandı.

  1. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin de yaptığı sunumda memleketi Kırşehir’de olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek böyle bir toplantı düzenlediği için Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun şahsında Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti.

Yeni Teşvik Yasası’nda teşvikle desteklenecek olan sektörlerin, illerin potansiyelleri ve ekonomik ölçek kriterlerine göre belirlendiğini söyleyen Mehmet Yurdal Şahin; Kırşehir’in de içinde olduğu 17 ilin 4’üncü bölgede yer aldığını ve teşvik için 6 sektörün belirlendiğini dile getirdi.

Teşvikle ilgili 2017 yılında, başta imalat sektörü olmak üzere bazı yeniliklerin de getirildiğini anlatan Şahin, “Bütün bölgelerde 2017 yılı için imalat sanayi yatırımlarında desteği yüzde 100’e çıkarıyoruz.” dedi.

Şahin, yurt dışından, kullanılmış komple tesis ya da makine getirmek isteyenlerin de teşvik edileceğine değinerek, şunları kaydetti:”Kullanılmış komple tesisleri yurt dışından getirmek isteyenleri, yeniymiş gibi teşviklerden yararlandırıyoruz. Yaklaşık 5 yılda yurt dışından 85 kullanılmış komple tesis geldi. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika dahil Avrupa’da satılık çok fazla tesis var. Ortak arayanlar mevcut. Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin ekonomiyle ilgili bir birimi var. Sürekli görüşüyoruz. Diyorlar ki, ‘bize çok fazla müracaat var.’ Yatırımcı orada ikinci üçüncü jenerasyon olarak çalıştırmış ama çocukları işi sahiplenmeyince bu yatırımı bir şekilde elden çıkarmak ya da kapatmak durumunda kalıyor. Biz bu tür komple tesisleri, teşviklerden de yararlandırarak destekliyoruz. Onlarla temas edip yurt dışına incelemeye gidebilirsiniz.’’

Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, toplantı sonunda TC. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin’e teşekkür ederek, Neşet Ertaş işlemeli Kırşehir onyx taşı hediye etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN