TIBBİ ATIKLARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI

20 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2644 defa okundu.
TIBBİ ATIKLARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI

indirTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nevşehir Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş, Sağlık kuruluşları atık istatistiklerini açıkladı.
TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Ahmet Mert Aktaş, sağlık kuruluşlarının tümü tıbbi atıklarını ayrı ayrı toplandığını bildirerek şunları söyledi:
“Araştırma kapsamında, 2014 yıl sonu itibari ile faaliyette olan bin 498 sağlık kuruluşuna anket uygulandı. Bin 498 sağlık kuruluşunun tümünde tıbbi atıkların diğer atıklardan ayrı toplandığı tespit edildi.
                Sağlık kuruluşlarında 74,5 bin ton tıbbi atık toplandı 
Toplanan tıbbi atığın, yüzde 68’i düzenli depolama sahalarında, yüzde 22’si belediye çöplüğünde, yüzde 10’u ise yakma tesislerinde bertaraf edildi. Düzenli depolama sahalarında ve belediye çöplüklerinde bertaraf edilen tıbbi atıkların yüzde 84’ünün sterilize edildiği, yüzde 16’sının ise sterilize edilmediği belirlendi.
                Toplam tıbbi atığın yüzde 41’i üç büyükşehirde toplandı
Tıbbi atığın yüzde 23’ünün İstanbul, yüzde 11’inin Ankara, yüzde 7’sinin ise İzmir’deki sağlık kuruluşlarında toplandığı tespit edildi.
2014 yılı TR71 Bölge illerinde ise durum şöyle:
Kırşehir’in tüm tıbbi atıkları 156 bin 946 kilogram sterilize edilerek düzenli depolandı.
Kırıkkale’nin tüm tıbbi atıkları 268 bin 386 kilogram sterilize edilerek düzenli depolandı.
Aksaray’ın tüm tıbbi atıkları 160 bin 379 kilogram sterilize edilerek düzenli depolandı.
Niğde’nin tüm tıbbi atıkları 202 bin 606 kilogram sterilize edilerek düzenli depolandı.
Nevşehir’in tüm tıbbi atıkları 156 bin 887 kilogram sterilize edilerek düzenli depolandı.
Sağlık kuruluşları atık istatistikleri araştırması, Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin Ek-1’inde yer alan büyük miktarda atık üreten sağlık kuruluşlarında (üniversite hastaneleri ve klinikleri, genel maksatlı hastaneler ve klinikleri, doğum hastaneleri ve klinikleri ile askeri hastaneler ve kliniklerinin tamamında) uygulanmaktadır. Araştırmanın amacı sağlık kuruluşlarında oluşan, enfeksiyöz, patalojik ve kesici-delici atıklardan oluşan tıbbi atık miktarının tespit edilmesidir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN