Terziler Zor Günler Geçiriyor

18 Nisan 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
117 defa okundu.
Terziler Zor Günler Geçiriyor

Terzilik, bugün unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alsa da, aslında terzilik, geçmişi oldukça eskilere dayanan ve uzun yıllar popülerliğini koruyan mesleklerdendir. Terzilik, Ama şu dönemde hazır giyeme yeniliyor. Hazır giyimin yanı sıra son zamanlarda yayılan salgın hastalık nedeniyle terazi esnafı iş yamamaz durumu geldi. Vatandaşlar evden dışarı çıkmayınca haliyle alışveriş yapıp terzilere uğramıyor. Terziler ise durumdan oldukça dertli  

Kadın- erkek her yaştan insanın giyinme ihtiyacını karşılayan terzilik mesleği, kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücuduna uydurma aşamalarını gerçekleştiren ustalarıyla birlikte, günümüze kadar gelmiştir. Ancak, zaman içerisinde işin ustalarıyla bir sanat haline gelen terzilik mesleği, günümüzde eski önemini ve popülerliğini kaybetmeye başlayarak, unutulmaya yüz tutmuştur.

Konfeksiyonun insan hayatına girmesiyle eski popülerliğini kaybeden terzilik, bu alanda yetişen ustaların da yavaş yavaş yok olmasına neden olmuştur. Hal böyle olunca terzilik mesleği, bir yandan var olan ustalarıyla zar zor yola devam etmeye çalışırken, diğer yandan yeni ustalar yetiştirememeye başlamıştır. 
Günümüzde, terzilik mesleğinde yola devam eden son ustalardan biri olan Ramazan Gürbüz de, mesleğin yavaş yavaş unutulduğunu dile getirerek, yeni ustaların yetiştirilemediğini söyledi.
 

Mesleğe çıraklıktan başladım
Terme Caddesi Dedeli İşhanı’n da yaklaşık 15 yıldır terzilik yapan Ramazan Gürbüz, mesleğe ilk olarak  çıraklık yaparak başladığını dile getirerek, “Çıraklığımı tamamladıktan sonra mesleğe başladım. 
Yaklaşık 15 yıldır terzilik yapıyorum. Son 15 senedir de bu Pasaj da bu işi devam ettiriyorum” dedi.
 

Dikim azaldı, insanlar artık tamirat işleri için terzileri tercih ediyor
Her türlü giysinin dikimini ve tamirini yapan Yıldız, günümüzde dikim işinin eskiye oranla azaldığını söyledi. Gürbüz, insanların artık tamirat işleri işin terzileri tercih ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Meleğe ilk başladığım yıllarla bugün arasında büyük bir değişim var. Bu değişimi de günümüzdeki pasajların içine bakarak rahatlıkla görebilirsiniz. İnsanlar artık pasajları ziyaret etmiyor. Şimdi alışveriş merkezleri çoğaldı. Büyük iş yerleri de şehrin dışına kaydı. Bizler de hem terzilik mesleğinde hem de pasaj geleneğinde kalan insanlar olduğumuz için daha küçük işler yapıyoruz. Artık insanlar, tamirat işleri için terzileri tercih ediyor. Arada da dikim için siparişler oluyor. Ülkemiz şuan kornavirüs ile mücadele ediyor. Mücadele sırasında bir çok esnaf iş yapamaz duruma geldi. Bizlerde çoğu zaman siftah etmeden dükkân kapatıp gidiyoruz. Ama bu günlerinde geçeceğine inanıyoruz bizler Türk milleti olarak birçok şeyin üstesinden geldik. Bununda üstesinden gelip hep birlikte bu hastalığı yeneceğiz. Allah devletimize milletimize zeval vermesi devletimiz bu salgın hastalıkla çok büyük mücadele veriyor Allah Devletimizden ve sağlık çalışanlarımızdan razı olsun. ” 
 

Özel günler için dikim siparişleri oluyor
Gürbüz , kıyafet dikimi tercih edenlerin ise, nişan, düğün, mezuniyet gibi özel günler için sipariş verdiğini dile getirerek, “Ben çoğunlukla kadın kıyafetleri dikimi yapıyorum. Gençler de orta yaş grubundakiler de dikim tercih edebiliyor. Genellikle nişan, düğün ya da mezuniyet günleri için siparişler oluyor” diye konuştu. 
 

Mesleğin son ustalarıyız
“Terzilik mesleğinin son ustalarıyız” diyen Gürbüz, mesleği devam ettiren ustalardan sonra terzilik mesleğini devam ettirebilecek insanların kolay kolay bulunamayacağını söyledi.
 

Destek verilirse çırak yetiştirmek isteriz 
Gürbüz, terzilik mesleğinin çırak yetişmemesinden kaynaklı devam edemediğini belirterek, “Çünkü, günümüzde terzilerin çırak yetiştirmek için maddi gücü yok. 
Kendimizi anca geçindirebiliyoruz. Mesleğin devam edebilmesi için çırağa, çırağın yetişmesi için de desteğe ihtiyaç var. Destek verilirse, biz terziler de yanımıza bir çırak alır, yetiştiririz. Çünkü mesleğin devam etmesini isteriz” dedi.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On