TERLEME SIRASI ÖĞRENCİLERDE

14 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2344 defa okundu.

rektör 1
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam LYS basın toplantısı düzenledi.
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak olan LYS-4, LYS-1ve LYS-5 ile 21-22 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak olan LYS-2 ve LYS-3, sınavı nedeniyle toplantı düzenlendi.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam toplantıda yaptığı konuşmasında, “Öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi, öğrencileri seçmek ve alacakları puanların belirleyeceği bir yükseköğretim kurumuna yerleştirmek amacı ile uygulanan bir sınav sistemidir.
Ülkemizde 1974 yılından itibaren uygulanmaya başlanan merkezi sistemle üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri, çeşitli yıllarda değişikliğe uğramakla birlikte 2010 yılında uygulamaya konulan yeni sistemle 2 aşamalı ve 6 ayrı sınavdan oluşan bir yapıya kavuşmuştur.
“Buna göre ilk olarak Mart ayında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) adı altında ve tek oturumda gerçekleştirilecek olan bir sınav yapılması, ikinci olarak da Haziran ayında Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) adı altında gerçekleştirilecek başka bir sınav yapılaması yönünde bir düzenlemeye gidilmiştir.
İlk sınav olan YGS’de öğrencilere ortak alan derslerinden sorular yöneltilip bütün soruların verilen toplam sürede cevaplanması beklenirken, ikinci sınav olan LYS’de her dersin sorularının ayrı ayrı testlerde ve her test için ayrıca tanımlanan sürede cevaplanması beklenmektedir.
YGS’den en az 140 puan alan adaylar Meslek Yüksekokulları’na yerleştirilmek üzere müracaat edebilmektedirler. YGS’den 180 ve daha üzeri puan alan adaylar ise Lisans Yerleştirme Sınavları’na girmeye hak kazanmaktadırlar.
“Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak olan LYS-4, LYS-1ve LYS-5 ile 21-22 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak olan LYS-2 ve LYS-3, üniversitemiz akademik birimlerine ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne ait binalarda gerçekleştirilecektir.
Üniversitemiz binalarında gerçekleştirilecek olan sınavların huzur ve güven ortamı içerisinde geçmesi için gereken çalışmaları yaptık. Hedefimiz hiçbir aksaklığın yaşanmaması ve öğrencilerin güvenli bir sınav ortamı yaşamasıdır.
“İlimizde 8.117 öğrencinin gireceği Lisans Yerleştirme Sınavları birçok salonda yapılacak ve bu sınavlarda çok sayıda personel görev alacaktır.
14 Haziran 2014 tarihinde saat 10:00’da yapılacak olan LYS-4 (Sosyal Bilimler) 135 dakika sürecektir. Toplam 4 binada, 54 salonda,160 sınav görevlisinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan LYS-4’e bin 398 öğrenci katılacaktır.
“15 Haziran 2014 tarihinde saat 10:00’da yapılacak olan LYS-1 (Matematik) 135 dakika sürecektir. Toplam 7 binada, 110 salonda,296 sınav görevlisinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan LYS-1’e 2 bin 618 öğrenci katılacaktır.
15 Haziran 2014 tarihinde saat 14:30’da yapılacak olan LYS-5 (Yabancı Dil) 120 dakika sürecektir. Toplam 1 binada, 4 salonda,36 sınav görevlisinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan LYS-5’e 160 öğrenci katılacaktır.
“21 Haziran 2014 tarihinde saat 10:00’da yapılacak olan LYS-2 (Fen Bilimleri) 135 dakika sürecektir. Toplam 3 binada, 45 salonda,134sınav görevlisinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan LYS-2’ye 1256 öğrenci katılacaktır.
“22 Haziran 2014 tarihinde saat 10:00’dayapılacak olan LYS-3 (Edebiyat – Coğrafya) 120 dakika sürecektir.Toplam 8 binada, 116 salonda,315 sınav görevlisinin gözetiminde gerçekleştirilecek olan LYS-3’e 2685 öğrenci katılacaktır.
“Sınava gelirken ve sınav sırasında ÖSYM tarafından belirlenen ve öğrencilerin uyması istenen belli başlı kurallar da var.
“Öncelikle sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile Nüfus Cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınacaktır. Ancak, zorunlu askerlik görevini ifa edenler ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Nüfus Cüzdanı/Pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.
Adayların son altı ay içerisinde çektirmiş oldukları bir fotoğrafı yanlarında bulundurmaları herhangi bir karışıklık durumunda menfaatlerine olacaktır.
“Adayların sınava gelirken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır. Yanında her türlü delici, kesici alet ve ateşli silah, anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük (alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik cihaz, her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar, her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araç bulunduran adaylar sınav binasına alınmayacaktır.
“Sınav için gerekli olan iki adet kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete ve şeker ÖSYM tarafından her bir aday için temin edilecektir. Adaylar sınava şeffaf şişe içinde su getirebileceklerdir.
Sınav binası girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların; çanta, cüzdan ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.
Sınav süresince, sınav binasında Bina Sınav Sorumlusu ve emniyet görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve iletişim aracı bulunmayacaktır.
Sınav başladıktan sonra, sınavın toplam süresinin 3/4’ü kadar zaman geçmeden (toplam süresi 160 dakika olan sınavda 120 dakika geçmeden) ve son 15 dakika içerisinde adaylar sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaklardır.
“Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet, su vb. ihtiyaçları için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacaktır. Sınav salonundan dışarıya çıkan aday kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacaktır. Sınavın toplam süresinin 3/4’ü tamamlanmadan sınav salonundan ayrılan aday, bu süre doluncaya kadar sınav binası içerisinde bekletilecektir.”dedi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN