TEOG ve LYS Sınavı Öncesindeki Kaygıyı Başarıya Dönüştürmenin Sırrı?

3 Haziran 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
600 defa okundu.
TEOG ve LYS Sınavı Öncesindeki Kaygıyı Başarıya Dönüştürmenin Sırrı?

mustafa kılınç resim

Ülkemizde; İlköğretim okulu 7. ve 8. Sınıflar ve Lise son sınıflar için önümüzdeki günler sınav kabuslarının yaşanacağı günler.

TEOG sınavına girip istediği iyi bir lisede okuma hakkını elde etmek isteyenler ve hedefindeki üniversite kapısını açmak ve istediği mesleğe olabilmek isteyenler de bu sınav sürecini yaşayacaklar.

Sınavlara Sayılı Günler Kalırken…

Öğrencilerin kaderini şekillendiren sınavlarda geriye doğru sayım başladıkça öğrenci ve ailede GERGİNLİK, KAYGI ve HEYECAN da artmış durumda.

Günler yaklaştıkça öğrencilerdeki; “Ya kazanamazsam?” “Ya karıştırırsam?” “Bildiklerimin hiçbirini hatırlamıyorum, unuttum mu acaba?” “Eski sınavlarımda olduğu gibi elim ayağım titrerse?” “Sınav esnasında ya tuvalet ihtiyacım ortaya çıkarsa? Geçen sene TV’de izlemiş olduğum bir öğrenci gibi sınavımı yarım bırakmak zorunda kalırsam?” “Ailemin benden beklentisini karşılayamazsam?” “Ya beni onaylamazlarsa?” “Artık eskisi kadar sevilmezsem?” vb. gibi içsel soru döngüsü için kıvranırken;

AİLE DE; bu sene istediğimiz yeri kazanamazsa Ne yaparız? En yakın arkadaşı daha çok çalıştı o bir yerlere girer de, bizimki giremezse çok kötü olur. Vb. gibi kaygı ve gerginliği artırıcı içsel kısır döngü sorularıyla mücadele ediyorlar.

DİKKAT!

Bir Yıl Boyunca Harcanan Emeği Kaygı ve Heyecan Yüzünden Çöpe Atmayın!!

Çocukları sınava girecek olan anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir. Geriye sayımın başladığı günlerde çocuklarının kaygılarını, heyecanlarını paylaşmaktan uzaklaşarak rahat düşünce koduna geçmesi için harekete geçmelisiniz. Yoksa çocuklarınızın sınav maratonunda yaptıkları çalışma ve emekleri kaygısı yüzünden çöpe atabilirsiniz.

Çocuğunuzun Sınav Heyecanı ve Kaygısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun sınavla ilgili kullandığı “kelime” ve davranışlarını gözlemleyin. Kendisinin çok rahat olduğunu söylemesine rağmen kaşları yukarıya doğru kalkıyorsa, nefes alış verişi göğsünün üst kısmına çıkmışsa kaygı ve heyecanı doruktadır.

Geleceği ile ilgili karamsar bir tutum içine girmişse, bir şeye odaklanmakta çok güçlük çekiyorsa, mazeretler artmışsa Beyni heyecan ve kaygı çıkmazındadır. Geceleri uyku düzeni bozulur ve uyumakta zorlanır.

Gün içerisinde eskiden olmadığı gibi kendini yorgun, bitkin ve halsiz hisseder. Algılamakta zorlanır.

Çaresizlik ve korku içinde davranmaya başlar.

Fiziksel sağlığı mide ve bağırsak siteminde kaygı duygusundan kaynaklı sıkıntı başlar.

Yeme düzeninde iştahsızlık olur. Ancak bazı öğrencilerde tam tersi çok fazla yeme isteği görülebilir.

Sınav Kaygınızı Başarıya Dönüştürmek ve Başarının Hazzını Yaşamak İçin 10”B” Stratejisi

  • Gireceğiniz sınavla ilgili olarak; beyninizi olumlu düşünmeye ayarlayın. Bunun en kolay yolu karar vermektir. Şimdi. Sınav öncesi ve sınav sürecinde “Sakin kalmaya karar veriyorum.” Diyerek beyninizi buna inandırın.
  • Sınavla ilgili Ne istediğinize karar verin. Amacınız net olsun. Sadece istediklerinize odaklanın. İstemediklerinizi kapsam dışı bırakın.
  • Size sınavda ve yaşamda yardım edebilecek tek güç “Beyniniz” Beyin gücünüzü kullanın. Onun için sakin olun ve amacınıza odaklanın.
  • Bedeninizin dinlenmeye, Beyninizin ise uyumaya ihtiyacı vardır. Uykunuzu yeteri kadar almaya özen gösterin.
  • Sınavlara geri sayım başlamışken; sizlerle olumsuz ve başarısızlık zor vb. gibi ifadelerle konuşan kişilere karşı sağır kurbağa olun. Onları duymayın. Siz sadece sonuçtaki amacınıza odaklı kalın.
  • Sınavlar insanların kişiliklerini ve karakterlerini değil, sadece bilgi seviyelerini ölçer. Bunun farkında olun.

Şekere Yüklenmeyin

  • Sınava geri sayımların başladığı günlerde “Şekere” yüklenmeyin. Beyninizin ihtiyacı olan şekeri sanayi tipi yapılanlardan değil doğal meyvelerden alın.

Elma ve Ceviz

  • Her gün bir tane “Kabuklu elma” ile günde 2 tane cevizin sınavda kullanacağınız Beyninizin dostu olduğunu bilin.

Ne Siz Ailenize Borçlusunuz Ne de Aileniz Alacaklı

  • Ailenizin sizi kendine borçlu hissettirmesine izin vermeyin. Bu tip davranış ve konuşmalara odaklanmak yerine başlangıçtaki amacınıza odaklanın.
  • Sınava gireceğiniz binayı gördüğünüzde, sınav salonuna girdiğinizde heyecan seviyenizi dengelemek için kendi nefesinize odaklanın. Beyninizin rahatlamasını ve gerginlikten kurtulmanızı sağlar.

NLP Uzman Eğitimcisi Mustafa Kılınç önemli olanın sınav yolculuğunda İNANÇ +TUTKU + GÜVEN + SAKİNLİK + HEDEFE ODAKLANMA + SONUCU GÖRMEK/ DUYMAK / HİSSETMEK olduğunu vurguluyor.

Yaşam yolculuğunda kaygı, heyecan, korku vb. gibi sorunlarınıza elveda demek için, huzurlu ve başarılı olmak için, kazanmak için NLP Lideri Mustafa Kılınç ile Başarı Koçluğu Programı yolculuğuna çıkın. Kazanmak için kendi içinizde ayağa kalkın.

Gücü Başarıyı ve Sevgiyi Kazanın….

www.nlpdap.com

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On