Teknolojiye Tutunamıyor

12 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
21 defa okundu.
Teknolojiye Tutunamıyor

2000’li yılların en uğrak adreslerinden olan bir zamanların meşhur internet kafeleri,hızla gelişen bilişim sektörüyle birlikte, bir bir kapanma noktasına geldi. Milenyum çağıyla beraber bir nesli kendisine hayran bırakan, Tatillerde, Bayramlarda sabahın en erken saatlerinde açılan internet kafeler de teknolojiye yenik düştü.

Akıllı telefonların artması, oyunların cep telefonlarına inmesi ve her eve bir bilgisayar girmesiyle beraber gençlerin buluşma noktası olan internet kafeler de günümüze tutunmaya çalışıyor. Birçok oyunu içinde bulunduran ve hafta sonlarının en büyük adreslerinden biri İnternet Kafelerin geleceği görünmüyor.

Kırşehir’de öğrencilerin boş zamanlarında oyuna koştuğu kafeler eskisi gibi rağbet görmese de İnternet Kafe esnafı yine de tutunmaya çalışıyor.

TEKLONOJİYE KAYBETTİK

İlimiz İnternet Kafe İşletmecileri, son yıllarda bu yarısından azını kazandığını söyleyerek çocuklar için avantajlı olmaktan çıktıklarını söyleyerek: “Bir zamanlar 7 yaşından 40 yaşına kadar herkes kafelere geliyordu. 2008 yıllarında facebook yeni yeni yayıldığında gençlerden çok orta yaşlı müşterilerimiz vardı. Tüm günlerini burada geçiriyorlardı. Oyunlarını burada oynuyor, sohbetlerini burada yapıyorlardı. Teknoloji geliştikçe bilgisayara ait özelliklerin hepsi telefona kadar geldi. Teknolojiye kaybettik. Bu durum orta yaşlı müşterilerimizi kaybetmemize neden oldu. Gençler de telefonla tanışınca oyunların da eskisi gibi cazibesi kalmadı. Önceden insanlar bir ekip olarak gelip, günlerini oyun oynamaya harcardı. Son yıllarda Kırşehir’de birçok nokta da internet Kafeler iş yapamaz duruma geldi. Bizim de hitap ettiğimiz yaş düşmeye başladı. Şimdi Kafeye en büyük 14 – 15 yaşında çocuklar geliyor. Kanunlar bizim belimizi de çok büktü. Kapanma noktasına geldik.  Çeşitli yan işlere başladık. Fotokopi çekerek ayakta kalmaya çalışıyoruz ama olmuyor. 2000’li yılların en parlak iş yeri olan internet kafeler artık kapanma noktasına geldi” diyerek 4 veya 5 yıl içinde artık İnternet Kafe işletmeciliğinin kalmayacağını söyledi.

Haber Sümeyye Şahin

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN