Teknoloji Yenik Düşüyor

21 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Teknoloji Yenik Düşüyor

Yorgancılık…Tıpkı birçok meslek gibi yok olmaya yüz tutmuş mesleklerden biri. Alışveriş ve yaşam tarzımızdaki değişiklikler, alışverişin daha ziyade AVM’lere kayması, günümüzde el yapımı yorgancılık mesleğini tarihin derinliklerine gönderme tehlikesini de beraberinde getiriyor. 

Çoğu sağlıksız ve geri dönüşümsüz elyaf fabrikasyon yorganlara mahkum olduğumuz günümüzde, yorgancılar Kırşehir’de halen var oluş mücadelesi veriyor.

Her meslekte olduğu gibi yorgancılıkta da merdiven altı diye tabir ettiğimiz kayıt dışı üretim oldukça yaygın. Kırşehirli yorgancılar bu konuda oldukça dertli.

Çıraklık kültürü yok oluyor

Yorgancılık mesleği, vatandaşlar tarafından tam bir meslek olarak görülmüyor. Bu da ister istemez bu alanda faaliyet göstermek isteyenler için olumsuz bir durum. Kazançlı bir meslek olarak görülmüyor.

Kırşehir’de yorgancılara göre, layıkıyla yorgan üretimi yapan bir kişi çok iyi paralar kazanabiliyor. Mesleğin cazibesinin tam olarak anlaşılamadığını belirterek bu nedenle mesleği öğretecek çırak bulamadıklarını, kaybolmaya yüz tutmuş meslek statüsünde olmalarına rağmen devlet desteklerinden yeterince yararlanamadıklarını düşünüyor.

Sağlıklı yorgan yün yorgandır

Yorgancılık mesleği aynı zamanda turizm değeri olan bir meslek. Tarım ve hayvancılığı, özellikle de sağlığı ilgilendiren yönleri de bir o kadar önemli. Yorgancılıkta el emeğinin yanı sıra sanatsal boyut da söz konusu ancak en önemli konu sağlıklı yorgan konusu.

Tükettiğimiz gıdalar kadar sağlıklı bir yorgan da önemli çünkü günün en az 8 saatini uyuyarak geçiriyoruz ve üzerimize elbette yorgan örtüyoruz.  Yorgancı esnafı, “Yorgancılık Sağlık Bakanlığı’nı yakından ilgilendiren bir meslek.  Uyurken en az 8 saat yorganla beraberiz. Onun için sağlıklı yorgan konusuna özen göstermemiz gerekiyor. Bir kere yorgan organik olmalı. Seteni ipek olmalı. Alt astarı yüzde 100 pamuk olmalı ve içi de yüzde 100 yün ve pamuk olmalı.”

Vücuttaki elektriği alıyor…

Kendilerinin ürettiği organik yorganların geri dönüşümünün mümkün olduğunu vurgulayan Yorgancı, “Fabrikasyon, yani elyaftan yapılan yorganların maalesef geri dönüşü yok. Petrol türevi olan elyafın ne kadar sağlıklı olabileceği de ortada. Fabrikasyon yorganları kuru temizlemeye ya da halı yıkamacılara veriyoruz. Böylece geri dönüşüm sağlandığını düşünüyoruz ancak durum öyle değil. Birincisi özellikle halı yıkamacıların ne tür deterjan kullandıklarını bilmiyoruz. Ayrıca elyaf yorgan yıkanınca top top olur ve kullanılamaz hale gelir ve sonunda çöpe atarız. Yün yorganlar ise tekrar geri dönüştürülebiliyor” diyor.

 Yün yorgana talep arttı

Sağlıklı yorganlar için yün yorganı tercih etmemiz gerektiğini kaydeden Yorgancı esnafına  göre, Kırşehir’de son zamanlarda doktorlar, özellikle çocuk yorganlarının pamuk olması yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Özellikle yün yorganların insan vücudundaki elektriği aldığına vurgu yapan yorgancı esnafı  bir süre önce Ünlü Profesör Canan Karatay’ın yün yorgan kullanımına ilişkin tavsiyelerinden sonra talepte artış yaşandığını, bu konuda yavaş yavaş bilinç geliştiğini söylüyor. 

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com