Tatil başlıyor!

17 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Tatil başlıyor!

Tatil başlıyor!

Kırşehir’de 43 bin 236 öğrenci yarın sömestr tatiline çıkacak. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet sayfasından edinilen bilgilere göre Kırşehir’de 248 okul ve kurumda 3 bin 945 öğretmen ve 43 bin 236 öğrenci yarın çalacak tatil zilinin ardından 15 gün boyunca dinlenme fırsatı bulacak.

Yeni eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü  sona erecek. Böylece 15 tatil yani yarıyıl tatili dönemi başlayacak. 20-31 Ocak 2020’deki yarı yıl tatilinin ardından ikinci dönem 3 Şubat 2020 Pazartesi başlayacak ve 19 Haziran 2020 Cuma tamamlanacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamaya göre, ailelerle iş birliği kapsamındaki uygulamalar, “Eğitim Takvimi” ile bir adım ileriye taşındı. Özgün niteliğe sahip “Eğitim Takvimi”, okul öncesinden ortaokula kadar ailelere ve çocuklara oyunlar, etkinlikler, bilimsel içerikler ve değerlerle ilgili küçük ipuçlarını içeriyor. Merakı, iş birliğini, paylaşmayı, değerlerin önemini vurgulayan zengin bir içeriğe sahip takvim, Saatli Maarif Takvimi sıcaklığını yansıtıyor. Her yeni güne, “Bugün 24 saat ve her saniyesi çok kıymetli” başlığıyla yaprakları aralanan takvim, tüm okullarda, ücretsiz mobil uygulamasıyla cep telefonlarında, sesli dijital takvim yapraklarıyla sosyal medyada ve radyo tiyatrosu tadında radyolarda, öğretmenler, aileler ve öğrencilerle buluşacak.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen yarın yarıyıl tatiline başlayacak.  Yarıyıl tatili 20-31 Ocak arasında olacak. İkinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi 3 Şubat Pazartesi başlayacak. İkinci dönem ara tatili 6-10 Nisan’da yapılacak. 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran Cuma tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, 7 Haziran 2020’de yapılacak. İkinci yarıyılın sona ermesinin ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 20 ve 21 Haziran’da gerçekleştirilecek. Sınava başvurular ise 6 Şubat-3 Mart’ta alınacak, sonuçları 23 Temmuz’da açıklanacak.

Öte yandan uzmanlardan hem velilere hem de öğrencilere önemli uyarılar da gelmeye başladı. Dijital bakıcı olarak tabir edilen tablet ve akıllı telefon gibi cihazların uzun süre kullanımı konusunda velilerin dikkatli olmalarını isteyen uzmanlar, Kırşehir’de ebeveynleri uyararak sömestr tatilinin verimli ve etkin bir şekilde geçirmesi noktasında planlar yapılması gerektiğini de kaydetti.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Muhammet Emin Tan, karnesi iyi olan bir çocuğun ailesinin duyduğu memnuniyeti çocukla paylaşması, iyi gidişatı ödüllendirmesi gerektiğini belirterek “Kötü bir karne durumunda da aile çocuğa olumsuz tepkiler göstermemeli” dedi.

Öğrenciler, 17 Ocak’tan itibaren iki hafta sürecek yarıyıl tatilinin başlamasına gün sayarken, bir yandan da karne günü yaklaştıkça hem öğrencilerin hem de ebeveynlerin stresleri artıyor.

Karnenin bir sonuç olduğunu hatırlatan  uzmanlar, bu süreçte çocukları anlamaya yönelik bir tutum içerisinde olunması yönünde uyarılarda bulunuyor. Ayrıca uzmanlar, velilerin “zayıf” ya da “iyi” karne karşısında verecekleri tepkilerin önemine dikkati çekiyor.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Muhammet Emin Tan, yaptığı açıklamada, karnenin anne ve babalara, çocukların bir dönem içerisindeki akademik, sosyal, duygusal ve davranışsal gelişimini gösterdiğini anlattı.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Muhammet Emin Tan, “iyi” ya da “kötü” karne karşısında vermeleri gereken tepkilere ilişkin anne babalara, “Çocukların olumlu davranışlarını övdüğümüzde ve takdir ettiğimizde o davranışın tekrarlanma ihtimali artar. Karnesi çok iyi olan bir çocuğun anne ve babası duydukları memnuniyeti mutlaka çocukla paylaşmalı, maddi ya da aktivite ödülleriyle bu iyi gidişat ödüllendirilmelidir. İyi bir karneyi anne ve baba takdir etmeli ki çocuk aynı olumlu çabasını devam ettirsin. Ancak kötü bir karne durumunda aile çocuğa yoğun olumsuz tepkiler göstermemeli, bu durumun nedenini çocukla karşılıklı konuşmalıdır. Buna nelerin yol açtığını iyice düşünüp araştırmaları gerekir.” önerilerinde bulundu.

“ÇOCUKLARDA AKTİVİTE ÖDÜLLERİ OLUMLU DAVRANIŞI PEKİŞTİRMEDE ETKİLİ”

Karne ödülünün ailenin sosyo ekonomik yapısına, çocuğun ilgi ve zevklerine göre değişebileceğini dile getiren Tan, şöyle konuştu:  “Çocuklara verilecek ödüller maddi ödüller olabildiği gibi, birlikte yapılacak keyifli aktiviteler, arkadaşlarıyla birlikte geçirebileceği zamanlar planlamak, sözel olarak ya da vücut diliyle takdir etmek şeklinde farklı ödüller olabilir. Küçük çocuklarda aktivite ödüllerinin olumlu davranışı pekiştirmede etkisi daha büyüktür. Çocuklar büyüdükçe alınacak maddi ödüllerin pahası da giderek artmaktadır. Burada aile kendi ekonomik olanaklarını değerlendirirken bir yandan da çocuğun gelişimi için emek vermenin ve çalışmanın önemini kavramasının değerini unutmamalıdır. Kolayca, istedikleri her şeye kavuşan çocuklar büyüdükçe çabalamaktan vazgeçerler ve çalışma motivasyonları düşer.”

“YARIYIL TATİLİ İÇİN VERİLEN ÖDEVLER OKUL RUTİNİNDEN AŞIRI KOPMAYI ENGELLİYOR”

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Muhammet Emin Tan, yarıyıl tatilinin dinlenmek ve eğlenmek için olduğu kadar karnesi zayıf olan öğrencilerin çalışması ve eksikliklerini gidermesi için de bir fırsat olduğunu söyledi.

Okul rutininden aşırı uzaklaşmanın tekrar düzene girmeyi zorlaştırabileceğini, o nedenle tatil günlerini de organize ederek geçirmenin faydalı olacağını dile getiren Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarıyıl tatili için verilen ödevler, eğlenme ve dinlenme dışında da çocuğun gün içinde sorumluluk duygusunun devam etmesini sağlıyor ve okul rutininden aşırı kopmasını engelliyor. Yarıyıl tatilini evde geçirecek çocuklar için günün bazı saatlerini dinlenerek bazı saatlerini ise etkinliklerde bulunarak geçirecekleri planlar yapılabilir. Belirlenen bir saatte de ödevler ve eksik konuların tamamlanması üzerinde durulabilir. Tatile gidecek çocuklar için de döndükten sonraki günlerde daha uzun süreli ödev ve eksik tamamlama yapılabilir. Unutulmamalıdır ki her çocuk için bu planlamalar değişebilir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com