Taş kırma ünitesi hizmete girdi

30 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
654 defa okundu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesine taş kırma cihazı alarak hizmete girdi.
Açılışta yapılan basın açıklamasında şunlar dile getirildi.
Sayın rektörüm Ahi Evran Üniversitesi üst düzey yöneticileri Kırşehir ili kamu hastaneleri kurumu genel sekreteri ve üst düzey yöneticileri, değerli hocalarımız, meslektaşlarımız, asistan arkadaşlarımız sağlık personeli ve değerli basın mensubu arkadaşlarımız bugün burada Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinin taş kırma ünitesinin açılışı için bir arada bulunmaktayız.
Bu taş kırma ünitesi üniversitemizin alt yapı destek projesi ile hastanemize kazandırılmıstır.
Sadece cihaz değil cihazın içerisine konulduğu ses geçirmez oda kurşun kaplamalı dış duvarlar ve bu gördüğünüz hastalara kolaylık sağlayan ortam Kırşehir kamu hastaneleri birliği sekreterliğinin çok uygun çalışması ile vücut bulmuştur.
Birlikte kullanım ve iş birliği gördüğünüz gibi gayet amacına uygun bir şekilde uygulanmıştır.
Daha önce mart ayında yine üniversitemizin alt yapı destek projesi sayesinde hastanemize taş kırma amacıyla holmüyünlak lazer jeneratörü kazandırmıştık.
Buda onun bir tamamlayıcısı oldu üniversitemiz desteğiyle bunları bir araya getirmiştik.
Bu cihazları ve bu tesisleri kazandırmamız konusunda bizden hiç desteğini esirgemeyen üniversite rektörümüz Prof.Dr. Kudret Saylam’a aynı zamanda kamu hastaneleri birliği sekreteri Operatör Doktor Mehmet Öncel’e ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz ve hayırlı olsun diyoruz.
Yeni hizmete giren Taş kırma ünitesinin açılışında bir konuşma yapan Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği genel sekreteri Opr. Dr. Mehmet Öncel konuşmasına şöyle devam etti.
Sayın rektörüm değerli meslektaşlarım ve değerli basın mensupları bu küçük toplantımızın ve mütevazi açılışımızın sebebi Kırşehir eğitim araştırma hastanesindeki ilkleri sizin vasıtanızla kamu oyuna ulaştırmaktır.
Bildiğiniz gibi 2002 senesinden beri sağlıktaki dönüşüm ve reform hareketleri ile amacımız halkımızın ulaşılabilir hakkaniyetli bir sağlık sistemine kavuşması idi.
Bu konuda çok yol kat ettik 2. sene önce biliyorsunuz ki taşra teşkilatı kuruldu.
660 sayılı kararname ile birliğimizde 2 sene önce hizmete başladı bu süre içerisinde Kırşehir halkına hakkaniyetli ulaşılabilir, çağdaş bir sağlık hizmeti sunmak için gayret sarf ettik ve bunu da kısmen başarılı olduk çünkü ülke genelindeki 88 tane birlik içerisinde verimlilik ve performans değerlendirmesinde birliğimiz birinci oldu bundan da biz gurur ve mutluluk duymaktayız.
Amacımız hizmetlerimi nihayete erdirmek değil Kırşehir halkının daha iyi sağlık hizmeti sunmak için çabalarımızı gayretlerimizi devam ettirmek.
Pek çok ilklere imza atıldı bunlar refakatçi otelinden göz anjio hizmetine kadar hizmetler sunuyoruz.
Yine bugün kardiyoloji doktorumuz Gökay Nar kalıcı kalp pili taktı bunlar hep hastanemizde bir ilkler ve inşallah ilk defa da esvl diye tabir ettiğimiz ultrasyonel ses kırma cihazımızda halkın hizmetine sunulacak.
Bakanlığımız sadece tedavi hizmetleri değil aynı zamanda da yatırımlara ve bilimsel araştırma ve projelere de destek ayırmaktadır.2 sene içerisinde, tıbbi cihaz ve donanım ve demirbaş olarak yaklaşık 7 milyon 600 milyar lira civarında bir yatırım yaptık.
Amacımız hekimlerimizin daha modern daha çağdaş aletlerle hizmetlerini sunabilmeleridir
Yine üniversitemizle ortaklığımız başladığından beri bilimsel araştırma ve projelerle yaklaşık 3 milyon 600 milyar lira civarında da bilimsel araştırma ve proje aktarılmıştır.
Biz bu tas kırma ünitesini Kırşehir halkına sunan başta dekanımız Prof. Dr Ayhan Karabulut olmak üzere ekibine ve bu desteklerini esirgemeyen rektörümüz Prof. Dr. Kudret Saylam’a teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımızın çalışmalarının devamını diliyoruz.
Açılış konuşmalarında Ahi Evran Üniversitesi rektörü Kudret Saylam’da bir konuşma yaparak konuşmasına şöyle devam etti.
Çok değerli mesai arkadaşlarım sayın genel sekreter çok değerli öğretim üyelerimiz ve hastanemizin değerli hekimleri ve değerli sağlık personelleri ve idari personelleri öncelikle hepinize en derin saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum.
Bugün burada taş kırma ünitesinin açılışını yapmak üzere toplandık ve güzel bir başlangıç oldu inşallah Kırşehir halkına iyi hizmet verir.
Halkın daha kaliteli hizmet almasına vesile olur diyorum tabi biz sağlık bakanlığımızla 2012 yılında yaptığımız bir protokol çerçevesinde hastanemizi ortak kullanıyoruz ve hastanemizin adıda eğitim ve araştırma hastanesi olarak değişti.
Dolayısıyla biz bir taraftan eğitim diğer taraftan araştırma ve hastanelerin asıl görevi olan tedavi konusuna da ağırlık vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Birlikte kullanım neticesinde üniversite olarak bizim üzerimize düşen hem de kamu hastaneleri birliğine düşen görevler var.
Bu görevleri yerine getirdiğimizi umuyorum ve bundan sonraki yapılacak çalışmalara da bunun vesile olmasını ben diliyorum.
Tabi sağlık bakanlığı ile hastane ortak kullanılmaya başlandıktan sonra hem üniversitemizin bilimsel araştırma projelerine verdiğimiz destekler aldığımız maddi katkıdan dolayı arttı.
Hemde sağlık bakanlığı ve kamu hastanelerinde çalışan hekimlerimizin kazanımları oldu.
unların devam etmesini diliyorum.
Kırşehir halkının bazı hastalık sorunları nedeniyle şehir dışına gitmelerini önleyecek olan bir takım çalışmalar hem bakanlık hem de üniversitemiz tarafından bunlara bir nebze katkımız olsun diye birtakım çalışmalar yaptık.
Diğer alanlarda yapılacak olan çalışmalarımızın yatırımlarımızın Kırşehir halkının daha kaliteli sağlık hizmeti almasına yönelik olacağını söylüyorum tabii bunları yaparken BAP kaynağımızın artış olmasından dolayı bu şekilde gerçekleştirebiliyoruz.
Ve bundan sonraki süreçte benzer çalışmaları devam ettireceğiz.
Sadece Üroloji alanında değil gerek fizik tedavi olsun gerekse dün yapılan bir operasyonla yine bizim öğretim görevlimizin yapmış olduğu kalp pili operasyonu yaptık herhalde Kırşehir de bir ilk olduğunu öğrendim.
Bununda devam etmesi veya bunun dışında yeni uygulamaların devam etmesi hem bizleri hem de Kırşehir halkına daha kaliteli sağlık hizmeti verilmesini sağlıyor.
Tabi biz tıp fakültemizi geliştiriyoruz.
Şuan itibarı ile 33 tane tıp fakültesi öğretim üyemiz mevcut ayrıca asistanlarımız da var.
Biz bu hocalarımızla ve kamu hastaneleri birliğine bağlı hekim arkadaşlarımızla iyi bir uyum içerisinde Kırşehir halkına iyi ve kaliteli sağlık hizmeti verebilmek ve bunun yanında hem eğitim hem de araştırma faaliyetlerini bir arada yürütebilmek için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz inşallah bundan sonrada daha değişik daha güzel açılışlar ve daha güzel işlere imza atmak niyetindeyiz.
Biz üniversitemiz kaynaklarından BAP’tan bunları aldık ama böyle bir ortamı sağlayan sayın genel sekreter de teşekkür ediyorum.
Hastanemizde böyle iyi bir ortamın oluşmuş olmasında en azından bu adetlerin konulduğu herhalde bütün teknik şartları da sağlayan güzel bir ortam oluşmuş olması da memnuniyet verici inşallah hastalarımızın şifa bulacağı ve memnun olacağı bir ortam olur düşüncesindeyim.
Ben bu vesile ile hepinize tekrar teşekkür ediyorum ve bu açılan birimin Kırşehir halkına hayırlı olmasını diliyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN