Tarlada 80 Kuruş, Sofrada 3 TL

21 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
337 defa okundu.
Tarlada 80 Kuruş, Sofrada 3 TL

Soğan üreticileri zorda İlimizdeki çiftçiler ve bazı soğan ekicileri, artan masraflar nedeniyle zor günler yaşıyor.

Tarlada 80 Kuruş, Sofrada 3 TL

Soğan yetiştiren çiftçiler, artan masraflar nedeniyle emeklerinin karşılığına alamadıklarını, zor günler yaşadıklarını belirttiler. Son dönemde artan yakıt fiyatları, işçilik ve maliyetlerde meydana gelen artış nedeniyle zarar eden çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor.

SON DÖNEMDE ARTAN YAKIT FİYATLARI, İŞÇİLİK VE MALİYETLER NEDENİYLE ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Artan maliyetler nedeniyle zarar ettiklerini belirten Çiftçiler, “Bu yıl soğan ektik, soğan fiyatı da düşüktür. Biz tarladan soğanın kilosunu 80 kuruşa satıyoruz, komisyoncu hal da 2 liraya veriyor. Soğan tarlada kaldı, zarar ediyoruz. Yakıt fiyatları, gübre fiyatları yüksektir. Mazot fiyatlarındaki artıştan dolayı artık traktörü çalıştırmaya korkuyoruz. Soğanı toplamanın işçiliği çoktur, eğer işçiler evden olmazsa yüksek masraflardan dolayı çiftçiye hiçbir şey kalmaz” ifadelerini kullandı.

SOĞAN TARLADA KALDI, ÇİFTÇİ ZARAR EDİYOR

Yetkililerin çiftçiyi desteklemesi gerektiğini belirten Mehmet Ceylan, “Soğanın tarladaki fiyatı 80 kuruş, fiyatı düşüktür, bir paket sakız parası değil, mazotun fiyatı arttı. Artık kârımız zararımızı karşılamıyor. Komisyoncu daha fazla kazanıyor. Biz soğanın kilosunu 80 kuruşa satıyoruz, komisyoncu kilosunu 2,5-3 liraya satıyor. Devletin çiftçiye yardım etmesi, destek olması gerekiyor. Artan fiyatlar, yüksek maliyet nedeniyle zarar ediyoruz. Bu araziyi de tarla sahibi ile ortaklaşa sürdük. Tarla sahibinin hakkını verdiğimizde bize hiçbir şey kalmıyor” dedi

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com