Tarımsal yenilik ve bilgi toplantısı başladı

20 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
507 defa okundu.

DSC_7643Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Kenan Şahin “Kırşehir İç Anadolu’nun Çukurovası olacaktır””
Dün Saat 10.00’da Makissos Hotel’de düzenlenen toplantıların amacı, tarım teknolojisinde meydana gelen gelişmelerin çiftçiye akatarılmasını sağlamak ve tarımsal üretimde karşılaşılan sorunlara çözüm getirmektir.
Bu kapsamda 2014 yılı Bölge Grup Toplantısı ilimizde gerçekleştirilmektedir.
Toplantının gündemi, son yıllarda tarımsal üretimi olumsuz etkileyen tarımsal kuraklık ve ilimiz ve bölgemiz ekonomisi açısından önem taşıyan ceviz tarımı olarak belirlenmiştir.
Toplantı Ankara Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde ve ilimiz koordinasyonunda düzenlenmekte olup, toplantıya başta Kırşehir olmak üzere, Ankara, Kayseri, Sivas, Çorum, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat ve Kırşehir il gıda tarım ve hayvancılık müdürleri, Bitkisel üretim şube müdürleri, Koordinasyon şube müdürleri, teknik elemanlar, Konya Bahri Dağdaş Araştırma Enstitüsü Müdürü,Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyeleri, Malya Tarım İşletmesi Müdürü,İlci tarım işletmesi Müdürü ve İlimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılmışlardır.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin şunları söyledi: “Yapılan toplantıda en çok değinilen konu Kaman cevizi ve Gıda denetimleri üzerinde duruldu. Kırşehir’de hayvancılık yetiştiriciliğinde Türkiye genelinde en iyi etin Kırşehir de bulunan besi çiftliklerinde yetiştirildiğini altı çizildi.
“Kırşehir’de 2013 yılında bir çiftlikte ortalama 30 bin ton etin üretildiğini belirten Kenan Şahin Kırşehir’de 20 ye yakın çok büyük besi çiftliklerinin olduğunu dile getiren Kenan Şahin Türkiye geneli ile yarışacak hale geldiğimizi dile getirdi.
Kırşehir’de bir besi çiftliğinde ortalama 2.000 ile 3.500 arası büyük baş hayvanın ve ortalama 15.000 ile 25 bin küçük baş hayvan yetiştiriciliğinin besi çiftliklerinde hayvan yetiştirciliğini dile getirdi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Kenan Şahin Kırşehir Türkiye’nin ve İç Anadolu’nun Çukurovası olacağını söyleyen Kenan Şahin Kırşehir’de yetişen hayvanların Türkiye’nin çeşitli illerinde Kırşehir’de besi çiftliklerinde yetişen ve kesimi yapılan hayvanlarımızın etlerinin satışının yapıldığını ve Türkiye genelinde en çok aranan en lezzetli etin olduğunu dile getirilirken et satış reyonlarında en çok Kırşehir etinin sorulması bizleri gururlandırmaktadır.
“Araştırmacı-Yayımcı-Çiftçi Bağının güçlendirilmesi amacıyla Bakanlığımızca 2000 yılından bu yana İl ve bölge bilgi alışveriş toplantıları düzenlenmektedir.
Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan ŞAHİN’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mevlüt ŞAHİN’ in bölgemizdeki tarımsal araştırmalar, tarımsal sorunlar ve çözüm önerileri konusunda geniş kapsamlı bir konuşmasının ardından AEÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sebahattin YILMAZ’ın Ceviz Yetiştiriciliği konusundaki sunum yapmıştır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN