TARIMIN GEÇMİŞİ BU MÜZEDE CAN BULACAK

28 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
407 defa okundu.
TARIMIN GEÇMİŞİ BU MÜZEDE CAN BULACAK

ds

 

Köydeki çiftliğine eski tarım aletleri ve eşyaları biriktiren Özcan Kulaksız açmayı düşündüğü müze ile Anadolu’nun tarım geçmişini turistlere tanıtmayı hedefliyor.

 

Kırşehir‘de yüzyıl öncesine ait eski tarım aletleri ve eşyaları biriktiren üretici, köydeki çiftliğinde Anadolu’da kullanılan eşyaların yer aldığı müze oluşturdu.Üretici Özcan Kulaksız, 2009 yılında organik tarım sertifikası aldıklarını ve fasulyeden, cevize kadar çeşitli ürünleri yetiştirdiği çiftliğine, her yıl çok sayıda yabancı ve yerli turistlerin gönüllü olarak çalışmaya geldiğini ifade etti. Özcan Kulaksız, 1900’lü yıllardan itibaren kullanılan tarım aletlerini sergilemek için Kaman ilçesine bağlı Yelek beldesinde tarım müzesi kurmak için çalışma başlattığını ve böylelikle Anadolu’nun tarım geçmişini turistlere anlatmayı amaçladığını söyledi.

Kulaksız, “Yaklaşık bin civarında tarım aleti var. 1900’lü yıllarda Anadolu’da kullanılan kara sabandan, öküz pulluğuna kadar tüm tarım aletleri müzede var. Hububatın işlenmesi aşamasında kullanılan tüm alet ve gereçler, Anadolu’da kullanılan mutfak gereçlerinin tamamı ve zanaatkarların el aletleri de müzede yer alıyor. Türkçe, Almanca, İngilizce olarak açıklamaları yazılacak” dedi.

Müzede bulunan tarihi eşya ve aletler hakkında da açıklamalarda bulunan  Özcan Kulaksız, “Burgular, eskinin matkapları, kağnı, at arabası, düven, kara saban, pulluk var. Pekmez yapımında kullanılan kazan, leğen, küçük kaplar bulunuyor. Düğün yemeklerinde misafirlere ikram yapılan bakır kaplar var. Marangozun kullandığı küştüre bile mevcut. Bunların hepsini 30 senede biriktirdim. Burada sergileyeceğiz. Hala araştırıyorum. Bulduğum aletleri müzemize ekleyeceğim.” özdeyişine yer verdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN