TARİH KAZILARLA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

15 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
439 defa okundu.
TARİH KAZILARLA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

kale-kazı_

Kalehöyük’te 3 yıldır süregelen kazı çalışmaları sonucunda, Osmanlı, Selçuklu, Roma, Bizans ve Helenistik dönemlerine ait kalıntılar çıkarıldı.

 

Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli’nin bilimsel danışmanlığında Kırşehir Müze Müdürlüğünce Kalehöyük’te iki ayrı bölgede devam eden kazılarda, 5 ayrı tabakada 5 uygarlığa ait izleri ortaya çıkaran kazı ekibi buldukları kalıntılarla milattan önce 5. yüzyıla tarihlenen demir çağına gitti. Adıbelli, 2012 yılından itibaren devam eden kazılarda yüzeyden itibaren 5 tabaka ortaya çıkarıldığını söyledi. Tabakaların en üstünde Osmanlı dönemine ait kalıntıları bulduklarını ifade eden Işık Adak Adıbelli Güneyde devam eden kazıların yanı sıra höyüğün kuzeyinde de çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Yerin 11 metre altına kadar indiklerini dile getiren Adıbelli, “11 metreye kadar indik. Belirgin 5 tabakada 5 uygarlık ortaya çıkardık. Bunların arasında mimari yapıların yanı sıra dolgu tabakaları da var. Dolgu tabakalarının içerisinde çöp çukurları var. Mesela Roma dönemine ait buluntularımız daha çok çöp çukurları. Selçuklu dönemi yapıları Roma dönemine ait tabakayı tahrip etmiş. Bu nedenle sadece çöp çukurlarını görebiliyoruz. Bizans veya Doğu Roma dönemine ait buluntular da çöp çukurlarından geliyor.Selçuklu döneminde bölgede büyük bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Bu yapı inşa edilirken Roma dönemine ait tabakayı tahrip etmiş. Ancak Helenistik dönem tabakasına yaklaşık 2,5 metreden itibaren rastlıyoruz. Temeller buralara kadar inmediği için nispeten korunmuş. Kerpiç duvarlar, moloz taşlarla örülmüş duvarlar ortaya çıkıyor. Osmanlı dönemine ait seramik parçaları, sikkeler görüyoruz.

Kuzey etekte demir çağ, Güney tarafta ise Helenistik döneme tarihlendirilen kerpiç platformlar ortaya çıkarmaya başladık.” dedi.

Kazılarda çıkan buluntuların henüz işlevleri hakkında bir şey açıklayamacaklarını ifade eden Adıbelli, buluntuların işlevleri ve süreçleriyle ilgili önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgilerin çıkabileceğini söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN