Tarih Belli Oldu

17 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
216 defa okundu.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

“Nevruz Kutlamaları 21 Mart 2017 tarihinde Salı günü saat 11:00’de Valilik Binası Önünde Yapılacak”

Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Nevruz hakkında açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada: “Nevruz, her yıl doğanın uyanışı ve baharın gelişi olarak bilinmektedir. Dünyada birçok toplum tarafından kendi kültür değerleriyle özleştirilip, farklı isimler altında kullanmakta ancak aynı coşkuyla karşılanmaktadır.

Milletimizin köklü geleneklerinden biri olan ve Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Nevruz, doğanın yeniden canlanmasıyla insanoğluna yeni umutlar ve yaşama sevinci veren bir şölen olarak kutlanmaktadır.

Nevruz, 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran Pakistan, Özbekistan ve Türkiye’nin ortak başvurusuyla insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesine kaydedilmiştir. Nevruz’un UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine 2009 yılında ortak dosya olarak kaydettirilmesi farklı diller konuşan, farklı dinlere inanan ve farklı etnik kökenlerden gelen toplumlar arasında kültürel diyalog, saygı ve anlayış ortamının geliştirilmesi çalışmalarına katkı sağlanmıştır.

Birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, barış, dostluk, kardeşlik ve sevginin ön plana çıkarılması hususunda önemli özelliklere sahip olan Nevruz, toplumun birbirine daha sıkı kenetlenmesini sağlayan, milletimiz tarafından yüzyıllardır nesilden nesile bayram gibi kutlanan önemli vazifeleri arasında yer almaktadır.

Bu sebeple ilimizde de 21 Mart 2017 tarihinde Salı günü saat 11:00’de Valilik Binası Önünde yapılacak etkinliklere Nevruz Kutlamaları gerçekleştirilecek. Tüm halkımız davetlidir.” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN