Tahta beşikler teknolojiye direniyor

6 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
870 defa okundu.
Tahta beşikler teknolojiye direniyor

Bir zamanlar hemen hemen hepimizin içinde büyüdüğümüz annelerimizin ninniler söylediği renkli tahta beşikler zamana karşı direniyorlar.

Tahta beşikler teknolojiye direniyorKırşehir’de son tahta beşik ustası olan uzun çarşıdaki Eser Marangözün ustası Nuri Işıl’la bir röportaj yaptım sordum tahta beşiklere olan rağbet ne kadar .

Nuri Işıl şöyle cevap verdi Kırşehir’deki tahta bebek beşikleri satıcıları beşiklerin eskiye nazaran çok rağbet görmese de faydalarını bilen insanlar tarafından hala tercih edildiğini söyledi.

Şimdiki teknolojik beşiklerin düz olduğu için çocuğun gazını almadığını ancak eski tahta beşiklerin sağa sola sallanarak çocuğun gaz sorununun aşılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Nuri Işıl  “Çocukların oynamasını için küçük beşik, çocukların yatması için de büyük tahta beşikler satıyoruz.

“Bu beşiğin özelliği çocuğun rahat yatmasıdır. Çocuk bu beşikte yatarsa sağlıklı büyür. Şimdiki karyolalar düz sallandığı için çok faydalı değil. Çocuk süt içtiği için çocukta gaz oluşur. Çocuk düz yatakta yattığı zaman ağlar, duramaz, sancılanır, yatamaz, uykusu gelmez. Bu bizim yaptığımız sallanır beşikler çocukları rahat ettirir. Beşikler sallandığı için çocuklar rahat yatar” dedi.

Yeni çıkan teknolojik ürünlerin insanları kültürüne, özüne yabancılaştırdığını kaydeden satıcılar, eskide olan ürünlerin birçoğunun bilinmedik faydaları olduğunu ancak bunların sonradan ortaya çıktığını söyledi.

Çocukların tahta beşiklerde büyütülmesinin daha faydalı olacağını aktaran beşik satıcıları,

“Bu ürünlere eskiye göre pek rağbet kalmadı. Şimdi yeni yeni teknolojik şeyler çıkıyor. Bu ürünler geçmişte çok rağbet görüyordu. Şimdi bunlara ilgi az. Çocukları elinizden geldiği kadar beşikte büyütün. Bu beşiklerin tarihi çok eskiye dayanır. Geçmişte çocuklar beşikte yatardı. Beşikte yatan çocuğa bir de mani söylerler, ninni söylerlerdi. Artık ninniyi yeni çıkan beşikler kendisi söylüyor. Bunlara rağmen yine de bu beşiğin faydasını bilenler, nostaljiyi sevenler gelip almayı ihmal etmiyor” diye konuştu

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN