SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ SONUNDA 93 KURSİYER SERTİFİKA ALDI

9 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
332 defa okundu.
SÜRÜ YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ SONUNDA 93 KURSİYER SERTİFİKA ALDI

IMG_5458       Kırşehir İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü İle İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü İşbirliğiyle Düzenlenen Sürü Yöneticiliği Sertifika Töreni Yapıldı

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Sürü Yöneticiliği Sertifika Töreni İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda; İl Müdürü Kenan Şahin, İl Müdür Yardımcıları Suat Veyisoğlu ve Cengiz Karabulak ve şube müdürlerin ev sahipliğinde;  İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Osman Elmalı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü  Turgut Çetinkaya, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Cemal Güngör, Ziraat Bankası Müdürü Alper Tütüncü ve Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Erol Doğan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Kırşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ nün ortak çalışması olan 3 haftalık Sürü Yöneticiliği Eğitimini tamamlandı. Veteriner Hekim Cem Odabaşı ve Veteriner Hekim Recep Yılmaz’ ın eğitmenliğini yaptığı Sürü Yöneticiliği Eğitimine katılan 99 kursiyerden 93’ ü eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifikalarını almaya hak kazandı.

Sürü Yöneticisi Sertifikası almayı hak eden 93 kursiyeri, bu sertifika sayesinde bir çok desteklemeden öncelikli yararlanacağı belirtildi. Ayrıca bu sertifikaya sahip çoban çalıştıran ve 300 anaç koyunu olan sürü sahiplerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “ Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği” adıyla 5000 TL hibe desteği vermekte olduğu bildirildi. Bunun dışında geçen yıllarda Müdürlüğün Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında değerinin sadece ¼ ‘ ü karşılığında damızlık koç dağıtımı yapılmış olup, damızlık koçlar öncelikli olarak sertifika sahibi çoban çalıştıran işletmelere verildi.

Eğitim alan kursiyerlerden, tüm kursiyerleri temsilen konuşma yapan Ertan Tilki:

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen bu eğitim programı ve eğitim sırasında sağlamış olduğu güzel imkanlar için Müdürler ve Hocalar başta olmak üzere emeği geçen herkese tek tek teşekkür ettiğini ifade ettiği belirtildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı; 1000 in üzerinde yapılmış olan tüm eğitim programlarının hepsinin birbirinden önemli olduğuna ve ayrıca Çobanlık Mesleğinin Peygamber mesleği olması nedeniyle de büyük öneme sahip olduğunu ve kesinlikle küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

İl Müdürü Kenan Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

Ülkemiz koyunculuğunun son 15 yılda geriye gitmesinin en önemli sebebinin Sürü Yöneticisi bulamamaktan ve köylerde çobanlık yapmayı arzu eden kişilerin sayısının giderek azalmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

İl Müdürü Kenan Şahin, çobanlara verdiği eğitim sayesinde, atadan kalma tecrübelerinin üzerine, en doğru bilimsel yöntemler ile mesleklerini icra eden gerçek anlamda birer Sürü Yöneticisi olacaklarını söyledi. Bu eğitimler ve desteklemeler sayesinde Sürü Yöneticiliği mesleği daha cazip hale getirilmesi hedeflendiğini belirtti.

Kırşehir arazileri, geniş mera sahasına sahip olması sebebiyle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği açısından önemli bir geçim kaynağı olup, gelişime de oldukça açık bir sektör oldu. Sığır etinin en büyük alternatifi olan koyun etinin üretimi, et sektörü açısından ve tüketicinin sofrasına daha ucuz et getirebilmesi açısından büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken Kenan Şahin; küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geleceğinin, bilinçli ve mesleğini doğru yapabilen Sürü Yöneticilerine bağlı olduğunu belirtti.

Ayrıca yetişmiş bilinçli küçükbaş hayvan yetiştiricileri köydeki istihdamın şehre kaymasını engelleyeceği gibi, yeni sürü yöneticileri de yetiştirerek köyde istihdamın artması da sağlandı.

İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan tüm vatandaşların bu eğitimi almasını arzu ettiğini ve bu eğitimi alabilmeleri için gerekli tüm imkanları sağlayacağını ifade etti.

Kenan Şahin, sertifika almaya hak kazanan sürü yöneticilerini cani gönülden tebrik ettiğini söyleyerek konuşmalarını bitirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN