Suriyelilerin İlacını Vatandaş Cebinden Ödeyecek

16 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
426 defa okundu.
Suriyelilerin İlacını Vatandaş Cebinden Ödeyecek

indir

 

 

 

 

 

Türkiye Genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de Suriyelilerin İlacını Vatandaş ödeyecek.

Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 Nisan ayından bu yana Türkiye‘deki sığınmacılara 7.5 milyar dolar harcandı. Dün itibariyle Kırşehir’de de  bütün eczane ve hastaneleri Suriyelilerin kullanımına açtı. Yani kendi vatandaşından mide, kalp, tansiyon başta olmak üzere pek çok ilaç  vatandaşın cebinden çıkacak

‘GEÇİCİ KORUMA’ ALTINDA

Savaş sonrası Kırşehir’e sığınan mülteciler  için ilaç krizi yaşanıyor. Başbakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu yeni bir kararla sekiz şehir ile sınırlı olan Suriyelilerin eczanelerden ücretsiz ilaç alımını 81 ile çıkardı. Ancak 24 bin 500 eczanenin Suriyelilere ilaç vermesine ilişkin protokol hâlâ imzalanmadı. Eczacılar da valiliklerin ödemesi planlanan ilaç parası için Başbakanlık’a yazı gönderdi. Türk Eczacıları Birliği ise protokol şartı istedi.

Suriyeli reçetelerinin karşılanmaması halinde eczanelerin zor durumda kalacağı bildirilirken  Suriyelilerin ‘geçici koruma’ statüsüne alındığı vurgulandı.

24 bin 500 eczanenin Suriyelilere vereceği ilaçlarla ilgili belirsizlik yaşandığı uyarısı yapıldı. Eczacıların

YENİ PROTOKOL ŞART!

Türk Eczacıları Birliği’nden (TEB) ise 15 Ekim 2015 tarihinden itibaren başlayan her eczaneden Suriyeliye ilaç uygulamasının kriz çıkarmaması için çağrı yapıldı. TEB ile AFAD arasında tüm eczacılarımızı kapsayan genel bir protokol yapılması talep edildi. Protokol yapılmaması durumunda kriz yaşanabileceği belirtildi.

‘ECZANELER SEKİZ AYDIR PARA ALAMIYOR’

Daha önce sadece sekiz şehirdeki eczanelerin Suriyelilere ilaç verebildiğini hatırlatan Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Harun Kızılay, “Ancak bunlar bile paralarını sekiz aydır alamıyorlar. Şimdi 81 ildeki eczaneler Suriyelilere açılıyor. Eczacıların Suriyelilere verdiği ilacın parasının ödenmesi konusunda netlik yok. İl Valiliği eczacıların parasını ne zaman verecek, belli değil. İlaçları verelim ama bir yılda parayı vermezlerse eczaneler zor durumda kalır. AFAD ile karşılıklı bir sözleşme yaparak bu krizin aşılması gerekiyor” diye konuştu.

SGK 400 MİLYON LİRA TASARRUF EDECEK!

SGK, 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) eşdeğer ilaç uygulaması için yeni bir fiyat hesaplaması getirmişti. Mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit B, astım gibi tedavi gruplarındaki ilaçlar için hastalar bu tarihten itibaren daha fazla fiyat farkı ödemeye başladı. Taban birim fiyat uygulaması ile SGK’nın yaklaşık 15 eşdeğer grupta, piyasada toplam 218 ilaç için 400 milyon lira tasarruf yapacağı bildirildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN