Suriyeli mülteciler yardım bekliyor

11 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
469 defa okundu.
Suriyeli mülteciler yardım bekliyor

Kırşehir’de sayısı 80 aileyi bulan Suriyeliler, dilenme yerine şefkat elinin uzatmasını bekliyorlar.

Suriyeli mülteciler yardım bekliyorSağlık hizmetlerinden yoksun, sosyal ve ekonomik anlamda tam bir mağduriyet yaşayan Suriyeliler, “4 yıl önce kiralar 150-400 lira dolayında iken şu anda neredeyse tam 2 katına çıkarak 450-750 lira dolayına varmıştır” diyorlar

suriye’de süren savaş ve Irak’ta yaşanan iç karışıklıklar derken Türkiye’de ve Kırşehir’de mültecilerin sayıları her geçen gün artış gösterdi.

Kırşehir’deki mültecilerin büyük çoğunluğu, son günlerde sefilleri oynamaya başladı.

Kırşehir’de ilkel koşullarda yaşayan mülteciler karşısında duygularını açıklayan vatandaşlar, “Burası ne Suriye, ne Irak, ne de Filistin.

Burası, boş kazanları bekleyen Ömer’lerin yaşadığı yer! Kırşehir’in merkezinde hem de gözlerimizin önünde olan bu mazlum ve mağdur aileler çok zor durumdalar.

Şimdiden sayıları 100’ü geçen bu mağdur aileler yardımlarımızı bekliyor.

Kapı kapı dolaşarak dilenmeyi kendilerine ar edinen bu ailelere şefkat elimizi uzatma zamanımız geldi de geçiyor bile.

Toplamda 80 çocuk eğitim ve öğretimden yoksun bir şekilde zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Sağlık hizmetlerinden yoksun, sosyal ve ekonomik anlamda tam bir mağduriyetlik süre geliyor” dediler.

Vatandaşlar, Suriyeli mültecilerin hangi şartlarda yaşadıklarına tanık olduklarını ifade ettiler, yaptıkları açıklamada şunları kaydettiler:

“Iraklı ve İranlı mülteciler ile bu mağdur aileler çok farklılar.

Karıştırılmaması gerekli. Mağdur durumdaki bu Afgan, Türkmen ve Suriyeli aileler Irak ve İran’dan Avrupa’ya gitmek için Birleşmiş Milletler (BM) aracılığı geçici olarak şehrimize yerleştirilen ailelerle bir tutulup adeta toplumsal bir linçe maruz kalıyorlar.

Ekonomik durumları, giyiniş tarzları, lüks yaşantıları, tutum ve davranışlarıyla zaten kendini belli eden Iraklı ve İranlı bu aileler ihtiyaç sahibi olmadıkları gibi şehrimize de ciddi anlamda ekonomik bir girdi sağlamaktadır.

Sokak ve parklarda adeta bir turist edası ile gezmekte, alışveriş yapmakta, Kırşehir’i adeta bir turistlik şehre çevirmekteler.

Şehrimizde ortalama 8 bin dolayında mülteci sirkülasyonu gerçekleşirken bu ailelerden sadece 100 Suriyeli mağdur durumda ve sürekli şehrimizde ikamet ediyorlar.

Ne yazık ki konuyu sahiplenen olmadığı gibi sivil toplum kuruluşları, valilik, belediye ve benzeri sivil toplum kuruluşları da duyarsız ve konu hakkında bilgi sahibi değiller.

Kırşehir’de öğrenci sayısının artmasından kaynaklı yaşanan kiralık konut sıkıntısı mültecilerle hat safhaya ulaşmıştır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN