STRES ve STRES FAKTÖRLERİ

21 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1240 defa okundu.
STRES ve STRES FAKTÖRLERİ

mustafa kılınç resimKızgınlık geçici bir deliliktir. Bu nedenle duygularınıza sahip çıkın. Yoksa onlar size sahip olurlar.”

                                                                                                                      “Horace Mann”

 

21.yy da “Stres” artık her birimizin vazgeçemediği aslında vazgeçmek istemediği bir tanım, bir kılıf, bir çerçeve… Adeta “meşguliyet” dünyasının en moda ismi “stresliyim”. Bir koşturmaca, bir telaş ve bir kovalamaca ve her gün tekrar tekrar yaptığımız eylemler.

“Her hayat önemlidir. Sizin hayatınız önemlidir. Bizim hayatımız önemlidir.”

Seçim yolculuğunda “STRES” bir kat daha önemini güçlü ve gündeme damgasını vurarak hissettiriyor. Sizlerle bu bölümde içsel dünyamızın bir duygusu olan stres yolculuğuna çıkacağız.

Siyasi koçluk programımdan geçen siyasilerin de çok iyi bildiği gibi duygularımızın kontrolü bizim elimizdedir. Elbette ki “NASIL”ı bilirseniz…

            “KENDİMİZİ NASIL HİSSEDECEĞİMİZ BİZE BAĞLIDIR.”

Hazırsanız yolculuğumuza devam edelim.

Stres nedir?

Stres, günlük yaşamda karşılaşılan olaylar sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumudur.
Bazı insanlar stresi migren, yüksek tansiyon, sinir, ülser v.b. hastalıklardan yola çıkarak tanımlarlar. Bazıları ise stresi artan değişkenler üzerinde dururlar (insanlar arasındaki iletişimsizlik, fazla iş, görev değişiklikleri, hızlı değişim, çatışma, hüsran gibi).
Her birey stresi sezgileriyle az çok algılayabilir. Fakat insanların çoğunun stresi tanımlaması sanıldığı kadar kolay değildir. Stresi, ilk kez Hans Selye tanımlamıştır. Ona göre stres “Bireyle yapılan etkilere spesifik olmayan tepkidir”
Stres bireyi rahatsız eden ortamın (gürültü, zorlama, aşırı iş yükü) ortaya çıkardığı herhangi bir düzen bozukluğuna organizmanın verdiği cevaptır. Şu halde stres, her bireyin adaptasyon yeteneğine göre verdiği tepkidir. Bazılarında pozitif etkiler (enerji, uyarılmış davranış, migren) ortaya çıkarır.
Stresi açıklamada kullanılan “spesifik olmayan tepki” kavramının anlamı; organizmanın her belirlenmiş durumda aynı tepkileri vermediğidir. Örneğin; organizmanın tepkisi hoş bir durum (terfi gibi) ile hoş olmayan bir durumda (tenzil gibi) birbirine benzer. Her iki durumda da, organizma karşılaştığı yeni duruma uyum göstermek zorundadır. Adrenalin salgılayacak, hastalık belirtileri başlayacak, işlevlerde düzensizlik ortaya çıkacaktır.
YAŞAM YOLCULUĞUNDA STRES KAÇINILMAZDIR
Stres, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü insana çevredeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma fırsatını verir. Sıfır stres, ölümdür. Çünkü bu durumda birey çevreden gelen etkilere tepki vermeye yetecek enerjiden yoksun demektir. Aşırı stres de ölümcül olabilir. Çünkü bu durumda birey aşırı enerji sarf etmekte ve tükenmektedir. Çözüm, her bireyin kaldırabileceği ölçüde (optimum) stres ile doyumlu ve olumlu bir hayat sürdürebilmesidir.
İki tür stres vardır. Bunlardan “Olumlu Stres” (iyi stres) olumlu sonuçlar çıkartır. Kaygı yerine, zor bir amaca ulaşırken bireyi meydana getiriciliği kullanmaya yönelten, kişiye doyum ve yaşama sevinci veren strestir. “Olumsuz Stres” (kötü stres) ise; bireyin kendine güvenini kaybetmesine neden olan, yetersizlik duygularına sevk eden, çaresizlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığı çıkartan strestir. Olumsuz stresin örgütsel çıkartıcılığı öldürücü etkisi vardır

Stresin zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızı tüketen olumsuz bir yanı olduğu gibi, organizmada fiziksel ve ruhsal değişmelere, olgunlaşmaya ve gelişmeye yol açan önemli yanları da vardır.

 

“Her sorunun bir çözümü olduğuna inanmak, size yeni ufuklar açar.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN