SOSYAL MEDYANIN ZARARLARI

5 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
63 defa okundu.
SOSYAL MEDYANIN ZARARLARI

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Cacabey Gençlik Merkezi tarafından öğrencilere yönelik ‘Sanalda Kaybettiğimiz Gerçekler ve Sosyal Medya Ahlakı’ konulu bir seminer düzenlendi.

Seminerde, Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Cacabey Gençlik Merkezi Gençlik Lideri Mehmet Dağıstan’in slayt eşliğinde yaptığı sunumda; sosyal medya ve sanal dünyada kaybedilen değerler, izlenilen filmlerin ve dinlenilen müziklerin karakterimiz ve tercihlerimiz üzerindeki etkileri, sosyal paylaşım sitelerinin yanlış kullanımı ve bu kullanımlarda insan üzerindeki olumsuzluklar ele alındı.

Daha sonrasında öğrencilere yalpan açıklamada internetin günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi, sosyal medya kullanımı ve sanal dünya bugün artık günlük yaşamımızın birer parçası haline geldiği belirtildi. Alışveriş, haberleşme, basın ve medya işlerimizi ve farklı sosyal medya kullanımları internet üzerinden yapıyoruz. Bu bir nimet olduğu kadar aynı zamanda da tehlike arz ediyor. Özellikle dezenformasyon noktasında sosyal medya hükümetlerin bile önüne geçemediği bir sorun haline gelmiş. Doğruluğuna bakmadan bir video ve resim karesi inanılmaz şekilde yayılıp, inanılmaz bir dezenformasyona, manipülasyona yol açabiliyor ve bu bir anda milyonlarca insana erişim olanağı sunabiliyor. İnternet ve sosyal medyayı kullanırken; kendimizi, bir başkasını mağdur etmeden doğru kullanarak o tuzaklara düşmememiz gerekmektedir. Polisimiz ve jandarmanız siber suçlarla ilgili birimleri var. Geniş ve güzel bir imkan, bunu istismar edilmeden kullanılması lazım. Teknolojiyi geliştiren insanların sizlerden farkı yoktur. Hiçbir şey emeksiz olmaz. Bu seminerin hayatınızı olumlu yönden etkilemesini temenni eder, başarılar dileriz dendi.

Sosyal medya günümüzde dünyadaki birçok insan tarafından en sık kullanılan platformlardan bir tanesidir. Kullanıcılar sosyal medya üzerinden hayatlarına dair kesitleri, fotoğrafları, videoları takipçileriyle paylaşırlar. Bu denli popüler ve revaçta olan, her kesim tarafından kullanılan sosyal medyanın olumsuz etkileri olduğu kadar olumlu etkilerinin de olduğu yadsınamaz.

SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA GELİR ELDE EDİLEBİLİR.

Sosyal medya, sadece bir internet bağlantısı gerektirdiği için, sermayesi olmayan üreticilere, evden çalışmak isteyen bireylere, ev hanımlarına ve daha birçok insana gelir imkanı sağlamaktadır. Üreticiler sosyal medya üzerinden yaptığı ürünleri satabilir, içerik üreticileri reklamlar aracılığıyla gelir elde edebilirler. Sosyal medya bu açıdan birçok insana gelir kaynağı olmaktadır.

SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA DÜNYA’DA OLUP BİTENLERDEN HABERDAR OLUNABİLİR.

Sosyal medya birçok insan tarafından kullanıldığı için, günümüzde insanların ilk haber alma kaynağı oluyor. Kullanıcılar sadece sosyal medya hesaplarını kullanarak Dünya’da olan bitenlerden, güncel olaylardan haberdar olurlar. Gazete ve web sitelerine kıyasla daha kolay ulaşılabilir olduğu için, güncel haberler her bireye kolaylıkla ulaşır.

KENDİNİZLE ORTAK ZEVKLERE SAHİP İNSANLARA KOLAYLIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Günümüzde insanların çoğu büyük şehirlerde yaşadığı için, etkinliklere ulaşmak veya ortak zevk sahibi olduğumuz insanlarla tanışmak zorlaşıyor. Sosyal medya paylaşımları insanları bu ortak noktalarda birleştiriyor ve sosyalleşmelerine yardımcı oluyor. Bu kanal aracılığıyla bireyler etkinliklerden, kulüplerden haberdar olabiliyor ve kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

YENİ ARKADAŞLAR EDİNMEYE OLANAK SAĞLAR.

İnsanların sosyal medya kullanmalarındaki amaçlardan biri de aslında bu. Evde vakit geçirmeyi ve bilgisayar/telefon kullanmayı seven insanlar, sosyal medya hesapları aracılığıyla kendilerine arkadaş bulabiliyor ve kolay bir şekilde iletişim kurarak arkadaşlıklarını devam ettiriyorlar.

ARKADAŞLARLA DAHA HIZLI İLETİŞİM KURMAYA OLANAK SAĞLAR.

İletişimin çok önemli olduğu ve çoğu insanın zamanının olmadığı günümüz koşullarında sosyal medya insanlarla çok kolay bir şekilde iletişim kurmaya ve haberleşmeye yarar. Telefonla konuşacak vaktiniz olmadığında veya acil bir işiniz olduğunda, bu kanal aracılığıyla istediğiniz kişiye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

DERS VE ÖDEVLER HAKKINDA BİLGİ ALMAYI SAĞLAR.

Sosyal medya kanalları, derse gidilemeyen durumlarda veya ödevlerin yapılamadığı durumlarda, öğrenciler arasında haberleşmeyi kolaylaştırarak derslere ve ödevlere yardımcı olur.

BİLGİYE KOLAY BİR ŞEKİLDE ULAŞMAYI VE PAYLAŞMAYI SAĞLAR.

Günümüzde bireyler okumak ve araştırmaktan çok bilgiye kolay ulaşmayı tercih ediyorlar. Sosyal medya da iletişimi kolaylaştırdığı için bilgiye ulaşmayı ve bilgiyi paylaşmayı kolaylaştırır.

YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA SAĞLAR.

Yardıma ihtiyacı olan insanların ilk başvurduğu platform sosyal medya oluyor. Ünlü insanlara, politikacılara kolay bir şekilde ulaşılabilir, paylaşım yapılarak yardım kampanyaları başlatılabilir.

KENDİNİ İFADE ETME ÖZGÜRLÜĞÜ SUNAR.

Sosyal medya kullanıcıları istedikleri zaman istedikleri konu hakkında paylaşım yapma özgürlüğüne sahiptir. Bu da insanlara her konuda kendini ifade etme özgürlüğü tanır.

Özet olarak, hayatımızda çok büyük bir yere sahip olan sosyal medya, özellikle iletişim, iş ve ifade özgürlüğü konusunda insanlara ciddi oranda kolaylık sağlar.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN