“Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi”

27 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
737 defa okundu.
“Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi”

 Kadınların çalışma hayatına aktif katılımlarından bu yana geçen sürede her ne kadar kadınların lehine değişimler yaşansa da hâlâ ne ülkemizde ne de diğer ülkelerde arzulanan hedefe ulaşılamamıştır. Bu olumsuz tabloyu net bir şekilde ortaya çıkaran pek çok çalışma mevcut olmakla birlikte en önemlilerinden biri ilk kez 2006 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda ortaya çıkan cinsiyete dayalı ayrımların büyüklüğünü ve kapsamını göstermek ve sürecini izlemek için bir çerçeve niteliği taşıyan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksidir. 2016 yılı endeks sonuçlarına göre,  kadın ve erkek arasındaki ekonomik uçurumun küresel çapta daha da derinleştiği, kadın ve erkek arasında ekonomik katılım ve fırsat eşitsizliğinin yüzde 59’luk bir oranla 2008 yılından bu yana en düşük değere sahip olduğu tespit edilmiştir.

Kadınların küresel düzeyde erkeklerden ciddi oranda daha az gelir elde etmesi bu tablonun nedeni olarak gösterilmektedir. Küresel düzeydeki olumsuzluk belirgin bir biçimde ülkemizde de kendini göstermektedir. Aynı endeksin 2016 verilerine göre Türkiye, kadınların işgücüne katılımında 130. sıradadır. Buna göre 100 kadından sadece 33’ü iş hayatında yer almaktadır. Cinsiyet ayrımcılığında önemli bir ölçüt olan kadın-erkek ücret eşitliğinde; 144 ülke arasında 98. sırada yer alan ülkemiz üst düzey kadın yönetici sayısında 144 ülke içinde 110. sıradadır. Yani 100 kadından sadece 13’ü üst düzey konumdadır. Bu sonuçların ulaştığı nokta kuşkusuz cinsiyet eşitsizliğidir.

Elbette gerek sosyal gerekse fizyolojik olarak tam bir eşitlikten bahsetmek mümkün olmasa da yukarıdaki olumsuz tabloyu olumluya evirecek çözümü, şemsiye bir kavram altında toplamak etkili ve sürdürülebilir yöntem olacaktır. Yakın zamanda birçok şirketin/işletmenin “dost” kavramını kullanarak müşteri memnuniyeti artırma ve itibar yükseltme çabası bilinen bir gerçektir. Ancak “Şirket: Güç ve Kâr Peşindeki Patolojik Kurum” kitabının yazarı Joel Bakan, şirketler hukuk çerçevesinde “kişiliğe” sahip ise bunun nasıl bir kişilik olduğunun sorgulanması gerektiğini savunuyor. “Şirket, öz çıkarı yüceltmek ve ahlaki kaygıyı geçersiz kılmak üzere tasarlanmış, yasal olarak tayin edilmiş bir “kişi”. Çoğumuz bir insanın taşıdığı bu tür bir “kişiliği” tiksindirici bulacak ve hatta o kişinin psikopat olduğunu düşünecektir; gelgelelim, toplumun en güçlü kurumunda bu kişiliğe tuhaf bir biçimde rıza gösteriyoruz. Şirketler, ahlak kavramından yoksundurlar, kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutarlar ve ilerlemek için ahlaki ve kimi zaman da yasal sınırları zorlarlar.” diyen yazarın tersine, dost kavramını benimseyen birçok işletme bugün insani birçok değeri göz önünde bulundurarak temel var oluş gayesini yerine getirirken yazarın sözünü ettiği hastalıklı sözde gerçeği de ortadan kaldırmaktadır. Farklı şekillerde çoğumuzun bildiği dost kavramı (hayvan dostu, çocuk dostu, yaşlı dostu, çevre dostu) her ne kadar işletme ile aynı cümle içinde kullanıldığında birçok kişi yadırgayıp sadece sosyal sorumluluk ve halkla ilişkiler faaliyeti olarak değerlendirse de esas amacı gerçekleştirmek adına etik ve varoluşsal bir çabadır.

Bu doğrultuda kadınlara ilişkin her türlü istenmeyen tablonun ortadan kaldırılması adına “kadın dostu işletmeler/işyerleri” işlevsel olarak varlıklarını sürdürürken toplumsal olarak da onaylanacaklardır.

Kadın dostu işletme/şirket/işyeri kavramı ülkemizde pek yaygın olmamakla birlikte yaygınlaşması adına sevindirici biçimde projeler de mevcuttur. Başlangıçta ülkemizde “kadın dostu kentler” olarak kulakları dolduran kavramı işyeri ölçeğinde ele alan ilk proje, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı faaliyet gösteren sendikaların örgütlü olduğu işyerleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ortaklığında gerçekleştirilen “Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi”dir.

Benzer projelerin artarak devam etmesi ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik adına önem arz etmektedir.

Sonuç olarak, kadın dostu işyerleri ile kadına yönelik pozitif çabayı artırma gayesi ile umut etmenin ötesinde Kırşehir’i kadın dostu bir kent ve Kırşehir’deki işletmeleri de kadın dostu işyerleri olarak görmek adına önümüzdeki günlerde başlayacak küçük adımlarımıza büyük destek verecek Kırşehir’in Ahilik haftasını kutluyor ve ahiliğe özgü değerleri kuşanmış kadın-erkek tüm çalışanlara bereketli bir yıl diliyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On