Sorunlar Dinlendi

21 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
281 defa okundu.

 

DSC_7962

Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya Borsa Üyelerinin Sorunlarını Dinledi         Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya geçtiğimiz günlerde Ticaret Borsasını ziyaret ederek Hayvancılık ve Tarımın sorunlarını dinledi.

Borsa binasında yapılan görüşmeye Milletvekillerinin yanı sıra AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli,Özel idare müdürü Barbaros Dulkadir,Sanayi Tic.İl.Müd.Mahmut dalgalı,Koyun keçi bir.Baş.Erol Doğan,Kırmızı Et Ürt.Birliği başkanı Ömer Güzel katılırken Ticaret Borsasından Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Yavuz,Meclis Başkanı Süleyman Kaya,Mecl.Bşk.Yard. Şaban Çelik,Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Atilla Tan,Yönetim Kurulu Üyesi Nebi sarı,Osman seçer,Alattin Gözel,Erdal Şen,Genel Sekreter Battal Çelik ve Sektördeki üyeler katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Milletvekilleri Salih Çetinkaya ve Mikail Arslan;

Köylerde süt toplama tanklarının oluşturulması,Kırşehir’in hayvancılık yeri olarak kurgulanmasının gerektiğini,Et kombinası kararının Tarım Bakanı Kırşehir e geldiğin de netleşeceğini söyledi.

Birlikler birleşerek danışmanlık hizmetleri almalı gerektiğini, Malya Tigem özelleştirilmesi gerektiğini,Damız birliği ve tarım il müdürlüğü Çalışmalar yaparak sektörün sıkıntıların Milletvekillerine bildirilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Sektör adına görüşlerini bildiren Borsa Başkanı Neşet Yavuz da şunları dile getirdi:

“Yurt dışından 75.000 hayvanın yaklaşık 45.000’i Kırşehir’e geliyor.

Alfabetik sıraya göre dağıtıldığı için Kırşehir hayvan alımlarında Yozgat’a bağlı olduğundan Hayvanların tamamı seçildikten sonra kalanlar İlimize geliyor. Dolayısı ile çok kaliteli hayvanlar gelmemekte. Döviz Kurunda sabit fiyat olmadığından üyelerimiz kur farkından zarar görmekte.

Yerli hayvana destek verilirken ithal hayvanlara destek verilmediğini biliyoruz. Besicilerimiz Yurt dışından alacağı hayvanları görmeden hayvanların ücretlerini ödemekteler. Tigem de mera hayvancılığının başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Et balık kurumu istediği fiyata hayvan getiriyor, tüketicilere seçme hakkı verilemeden ücret ödeniyor. Bu nedenle Et balık kurumunun mutlaka Kırşehir’e getirilmesini talep ediyoruz. Küçükbaş hayvanda ıslah çalışması yapılması şarttır.

Damızlık üretimine desteklerin artarak devam etmesi gerekir hükümetimiz buzağı desteğini arttırdı bu güzel bir başlangıç oldu dışa bağımlılığımızı azaltmamız için damızlığa önem vermeliyiz.”

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN