SON MOTORLU TAŞITLAR SINAVI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

14 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
397 defa okundu.
SON MOTORLU TAŞITLAR SINAVI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2227a43c84Kırşehir’de 2015 yılının son motorlu taşıtlar sınavı Cumartesi günü yapıldı.

 

Kırşehir’de ehliyet almak isteyenlerin girdiği motorlu taşıtlar sınavı Cumartesi gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavlarında değişiklik yaptı.  2015 yılı için hazırladığı ‘Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu’na göre, yılda 9 kez yapılan ehliyet sınavı sayısı 6’ya düşürüldü. 2015 yılının ilk ehliyet sınavı Kırşehir’de 10 Ocak 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilirken, yılın son sınavı ise 12 Aralık 2015 Cumartesi Günü yapıldı.

Kırşehir’de ehliyet almak isteyen sürücü adayları için heyecanlı bekleyiş son buldu. İlk aşama olan yazılı sınavda yeterli puanı alan Kırşehir’deki adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacağı belirtildi. Sınavda toplam 50 soru yer aldı. Sınav kitapçığında yer alan dersler ve sorular:

Trafik ve çevre bilgisi 27, ilk yardım bilgisi 13 ,soru araç tekniği 10.şeklindeydi

Sınavda 70 ve üzeri puan alan Kırşehir’deki adaylar ehliyet almaya hak kazanacak.

 

Ehliyet sınavı değerlendirmesi nasıl yapılır?

Adayların konulara göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, sınavda verilen yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan üzerinden hesaplama yapılır. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır.

 

12 Aralık 2015 tarihinde yapılan ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ‘2015 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu’ hazırladı. Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı’na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN